Gmina Terespol: Orient Express wyjeżdża z Małaszewicz

  • 22.01.2019, 11:38
  • Anna Chodyka
Gmina Terespol: Orient Express wyjeżdża z Małaszewicz
Francuska firma zakupiła wagony słynnego pociągu Orient Express, które dotychczas stały na bocznicy w Małaszewiczach. Są one urządzone w luksusowym stylu i przez to warte miliony euro. Przewożone będą w najbliższych miesiącach, do kraju nowych właścicieli, gdzie przejdą renowację by powrócić na tory.

Ich przewozem zajmuje się firma Międzynarodowy Transport Drogowy Kazimierza Skuratowicza z Niemodlina.  – W związku z tym, iż bardzo wiele osób interesuje się tym tematem, a pojawiające się informacje często mijają się z prawdą nasz zleceniodawca zabronił udzielać nam jakichkolwiek informacji – wyjaśnia Marek Gutowski przedstawiciel MTD. Trzynaście wagonów do Polski zostało sprowadzonych ponad dziesięć lat temu z Rosji, gdzie pociąg Orient Express wykorzystywany był w celach turystycznych. Obecnie będzie je użytkować Venice Simplon–Orient–Express.

Krzysztof Losz rzecznik PKP Cargo informuje, że właściciel taboru rozliczył się  ze spółką Cargotor, która jest właścicielem torów, na jakich stały wagony. Francuzi uregulowali należność za ich wieloletni postój. – Wysokość tej kwoty jest objęta tajemnicą przedsiębiorstwa. Wagony były wywożone na platformach samochodowych, gdyż ze względów technicznych i bezpieczeństwa nie mogą poruszać się po polskich torach. Ważność utraciły w międzyczasie także świadectwa homologacyjne wagonów – tłumaczy rzecznik.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 4

 

Anna Chodyka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Biała Podlaska
Biała Podlaska 24.01.2019, 21:53
dobrze, że zdążyłem zrobić zdjęcia i zwiedzić ten cud klejowej historii...ogarnia mnie w tym momencie złość i żal za to, że polskie władze mając taki kawał historii pod nosem pozwoliły na: 1. dewastację pociągu - byłem tam kilka razy i z roku na rok ubywało z jego wnętrza 2. nie zainteresowały się pozyskaniem tego klasyka do naszych zbiorów - osobiście wysyłałem zdjęcia do muzeum kolejnictwa w warszawie z myślą, że uda się uratować ten pociąg - zawiodłem się, zero odzewu! wstyd!
Należność za postój i tak będzie śmieszna w porównaniu z tym ile te wagony zarobią na siebie po odrestaurowaniu...zachód znów skorzysta...
gucio
gucio 24.01.2019, 20:35
PLK pewnie chciała się dorobić na tych wagonach za przejazd taniej bylo samochodami
:)
:) 24.01.2019, 11:34
Tiry na tory ;)

Pozostałe