Sławatycze: Prawosławni świętowali Chrzest Pański [GALERIA]

  • 23.01.2019, 10:17
  • Anna Chodyka
Sławatycze: Prawosławni świętowali Chrzest Pański [GALERIA]
Wschodniosłowiańska tradycja znana od wieków obchodzona jest też na Podlasiu nad Bugiem, również w Sławatyczach, do których powróciła od 2006 roku, po dłuższej przerwie. Święcenie wody przez zanurzenie krzyża w rzece gromadzi nie tylko wiernych, ale też wielu zainteresowanych z całej Polski, którzy uwieczniają na zdjęciach ten nietypowy obrzęd.

Prawosławni, 19 stycznia wg kalendarza gregoriańskiego, a według juliańskiego 6 stycznia, obchodzili święto Chrztu Pańskiego nazywane także Jordanem lub Objawieniem Pańskim, z greckiego nazywaną też Epifanią. Uroczystości rozpoczęły się wieczorem poprzedniego dnia, w tym czasie śpiewano pieśni opisujące Chrzest Jezusa. Następnie rankiem uroczystość zaczęła się Świętą Liturgią, po zakończeniu której procesja z feretronem Chrztu Pańskiego i dużym drewnianym krzyżem, mieszkańcy Sławatycz i zaproszeni goście, przeszli z cerkwi nad rzekę Bug. Tam na specjalnie przygotowanej tratwie stworzonej, dzięki uprzejmości Krzysztofa Kowalskiego, ustawiono mały ołtarz, przy nim ks. Michał Wasilczyk odczytał odpowiednie modlitwy, a także okadził miejsce.

Modlitwy uzupełniały pieśni i tropariony, wykonywane przez chór pod dyrekcją matuszki Ewy. Następnie  batiuszka zanurzył w wodzie trzykrotnie nieduży, złoty krzyż, w ten sposób poświęcając wodę. W czasie śpiewania troparionu"...i Duch w widzie hołubinie" zostały wypuszczone białe gołębie, na znak obecności Ducha Świętego. – Śpiewamy: "Gdy chrzciłeś się w Jordanie objawiała się Trójca Święta..."  Jest to Epifania, czyli ujawnienie się Trzech Osób Trójcy Świętej.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 4

Anna Chodyka

Zdjęcia (59)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe