Gmina Drelów: Uczcili pamięć lokalnych bohaterów

  • 24.01.2019, 11:27
  • Paulina Chodyka
Gmina Drelów: Uczcili pamięć lokalnych bohaterów
Mieszkańcy, władze samorządowe, duchowni oraz zaproszeni goście uczcili pamięć męczenników unickich zamordowanych przez rosyjskie wojsko w czasach zaborów. Zapalono znicze w hołdzie poległym, a młodzież przygotowała na specjalne przedstawienie.

17 stycznia to dzień, który tragicznie zapisał się na kartach historii Drelowa i okolic. Tego dnia, w 1874 roku, w obronie cerkwi od kul rosyjskich żołnierzy zginęło tu 13 unitów. Dalszych kilkuset uczestników zajść trafiło do więzień i na zesłanie do Rosji.

Do zamieszek na tle wyznaniowym na Chełmszczyźnie i Podlasiu doszło w ostatniej fazie przygotowań do likwidacji diecezji, gdy parafie unickie zmuszono do wykorzystywania w nabożeństwach rytu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Unici domagali się zachowania dotychczasowych obrzędów i niewprowadzania prawosławia. Akty biernego i czynnego oporu trwały przez cały rok 1874 i początek 1875. Protesty tłumiło wojsko rosyjskie. Do podobnych wydarzeń jak w Drelowie doszło 24 stycznia 1874 r. w Pratulinie, gdzie życie za wiarę oddało również 13 unitów, a rany odniosło kilkudziesięciu z nich.

Już od 2003 roku w każdą rocznicę młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie przygotowuje spektakl przypominający te tragiczne wydarzenia oraz przybliżający życie lokalnej społeczności w czasach zaborów. W tym roku nosił tytuł "Matka Boska od unitów".

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 4

Paulina Chodyka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe