Radzyń Podlaski: Co z wizją Wersalu wokół pałacu?

  • 25.01.2019, 08:34
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Co z wizją Wersalu wokół pałacu?
W budżecie na ten rok nie ma wpisanej złotówki na inwestycję w pałacowym parku, na którą miasto pozyskało w tamtym roku dofinansowanie w Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Zgodnie z tą umową, by dotację otrzymać władze miasta powinny inwestycję przeprowadzić w tym roku. Tymczasem w grudniu 2018 roku unieważniono drugi przetarg na prace w parku, a w budżecie na 2019 rok nie ma słowa o realizacji tej inwestycji.

Umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia kwotą 1 mln 2 tys. zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 18 lipca 2018 roku  podpisali burmistrz Radzynia Jerzy Rębek i ówczesny dyrektor departamentu wdrażania EFRR w Urzędzie Marszałkowskim, Marcin Czyżak. – Łączna wartość projektu to 1 mln 954 tys. zł. 157 tys. 325 zł pochodzić będzie z budżetu państwa, a 794 tys. 554 zł z budżetu miasta – informowała wówczas rzecznik radzyńskiego magistratu Anna Wasak.

Przypomnijmy, że losy dotacji na rewitalizację były w pewnym momencie mocno niepewne. Nabór do pierwszego konkursu realizowany był na początku 2016 roku. Wówczas wniosek miasta nie przeszedł etapu oceny formalnej. Miasto wniosło protest, którego nie uznano. Później sprawa znalazła się w sądzie. Ostateczny wyrok zapadł wiosną 2017 roku w NSA. Był korzystny dla miasta. Jednak w tym momencie nie było już to istotne, bo kilka miesięcy wcześniej Urząd Marszałkowski unieważnił cały konkurs i w lipcu 2017 rozpisał nowy. Miasto wystartowało w nim z sukcesem. Jak mówiła wówczas rzeczniczka radzyńskiego magistratu, miasto miało gotowy projekt architektoniczny zatwierdzony przez konserwatora, co ułatwiło szybkie złożenie wniosku.

Wśród inwestycji na ten rok, związanych z kompleksem pałacowym znalazły się: remont wieży bramnej we wschodnim skrzydle Pałacu Potockich – 665 tys. zł (z dotacją w kwocie  400 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), rewaloryzacja Oranżerii w zespole pałacowo-parkowym – 70 tys. zł i projekt przebudowy dziedzińca pałacowego za 95 tys. zł. Inwestycji związanej z parkiem tam nie znajdziemy. Na stronach internetowych miasta jego rzecznik, pisząc o wydatkach inwestycyjnych na 2019 r. nadmienia jedynie, że :" W związku z nieprzyznaniem dotacji na rewitalizację centrum Radzynia, w tym modernizację Pałacu Potockich, zadanie pod nazwą "Rokoko na Nowo" zostało przełożone na lata następne. Do czasu wyjaśnienia przyczyn odrzucenia wniosku na dofinansowanie i podjęcia kolejnych prób pozyskania środków na Pałac i park, miasto nie ma szans we własnym zakresie przeprowadzić gruntownej renowacji zabytkowego pałacu."

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 4

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe