Terespol: Co można przewieźć przez granicę?

  • 25.01.2019, 10:58 (aktualizacja 25.01.2019, 11:03)
  • Anna Chodyka
Terespol: Co można przewieźć przez granicę?
Do redakcji Słowa Podlasia zadzwonił Czytelnik, który zauważył, że na przejściu granicznym trudno trafić na komunikat o tym, co można przewieźć przez granicę. – Nie znalazłem broszur ani plakatów, mam też problem by znaleźć limity przewożenia towarów w internecie – twierdzi nasz rozmówca.

O wyjaśnienie poprosiliśmy Izbę Administracji Skarbowej w Lublinie. - Co jakiś czas umieszczamy na przejściach granicznych ulotki informujące o tym, co przez granicę można przewieść, zwłaszcza jeśli chodzi o towary, które najczęściej są przewożone. Dostępne są też plakaty z informacjami dla podróżnych, w tym m.in. o zakazie wwożenia żywności pochodzenia zwierzęcego na teren Unii Europejskiej - zapewnia komisarz Marzena Siemieniuk, realizująca obsługę prasową IAS w zakresie spraw celnych, granicy i kontroli celno-skarbowej. Plakaty zazwyczaj zawieszane na pawilonach odpraw (np. na przejściu w Terespolu czy Sławatyczach), a w przypadku Koroszczyna – na sali odpraw. - Ulotek może niekiedy brakować, gdyż szybko kończy się ich zapas. Jeżeli przejście przekracza dziennie kilka tysięcy osób, to trudno byłoby je wszystkim dostarczać, bo wiązałoby się to z bardzo wysokimi kosztami – wyjaśnia Siemieniuk. 

W transporcie lądowym, w przypadku towarów przywożonych spoza Unii Europejskiej na użytek własny, rodziny lub w celu zrobienia prezentu, z cła i podatku zwolnione są przedmioty nie przekraczające łącznie kwot 300 euro. W bagażu można mieć rzeczy osobiste np. laptop i aparat fotograficzny, pod warunkiem, że zostaną one wywiezione z powrotem. Ilość wwożonej gotówki nie może przekroczyć wartości 10 tys. euro. W wypadku wyrobów tytoniowych obowiązuje limit 40 szt. papierosów lub 20 szt. cygaretek bądź 10 szt. cygar albo 50 g tytoniu do palenia. Dopuszczalne jest przywiezienie 1 litra alkoholu powyżej 22 proc. oraz 4 litrów wina niemusującego, a także 16 litrów piwa lub 2 litrów alkoholu powyżej 22 proc. Alkohol i produkty tytoniowe w przypadku tych limitów mogą przewozić tylko osoby, które mają ukończony 17 rok życia.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 4

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
...
... 25.01.2019, 21:52
"Dopuszczalne jest przywiezienie 1 litra alkoholu powyżej 22 proc. oraz 4 litrów wina niemusującego, a także 16 litrów piwa lub 2 litrów alkoholu [powyżej] 22 proc." Tu się chyba wkradł błąd.
1234
1234 25.01.2019, 11:31
A gdzie normy paliwowe ,to dopiero celnicy robią sobie używanie stosują okolicznościowe przewożenie paliwa .Kierownik przejścia w Terespolu to jakiś deb..l .potrafi za 15 litrów paliwa trzymać 4 godziny i mandat każe płacić
Turysta z autokaru
Turysta z autokaru 26.01.2019, 17:17
No wlasnie skoro moge przewiesc raz na dobe pełny bak tj. np 70 litrow ON i za kilka dni jadę z tym samym paliwem do BY i gdy wracam do PL i zglaszam 50 litrow ON to wywala mnie na kontrole i każą mi placic jakies naleznosci za to samo paliwo co mam w baku gdy tankowalem je pare dni wczesniej i po przekroczeniu granicy z BY do PL bylo zwolnione z naleznosci. Jak nie wierzą ze to te same paliwo to niech sprawdzają na wyjezdzie z PL. Czemu tego nie robią? Nawet losowo
A dodam jeszcze ze Ci funkcjonariusze to też zachowują się jak bydło w stodole jeden taki tzw. jurek kret biega po przejsciu jak batman z jakims czarym bejsbolem i macha nim ludziom po plecach, w krocze i nogi i tylko pyta gdzie cigarety schował. Ludzie nie każdy jedzie do BY po jakies cigarety i chowa je w krocze jezumaria..... porażka totalna

Pozostałe