Biała Podlaska: Będą rozwijać małe miejscowości

  • 29.01.2019, 10:09
  • Justyna Madan
Biała Podlaska: Będą rozwijać małe miejscowości
Jakie pomysły na rozwój regionalny ma ministerstwo inwestycji i rozwoju? Okaże się po stworzeniu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego. Ta właśnie powstaje w oparciu o konsultacje społeczne. Wszystko po to, aby dowiedzieć się czego brakuje m.in. w naszym regionie. Na spotkanie konsultacyjne w Białej Podlaskiej tłumnie przybyli okoliczni samorządowcy.

Po co nam polityka regionalna? "Polska jest krajem bardzo różnorodnym. To powoduje, że działania podejmowane przez rząd nie mogą być jednakowe na Pomorzu, Mazurach czy w Małopolsce, ponieważ polskie regiony, każde polskie województwo, ma odmienne potrzeby i możliwość rozwoju" czytamy w broszurze informacyjnej. Tym razem duży nacisk i więcej uwagi ministerstwo poświęca Polsce Wschodniej. 

Projekt ma na celu określenie ram systemowych, które pomogą w prowadzeniu polityki regionalnej w perspektywie aż do 2030 roku. Jak podkreśliła Małgorzata Jarosińska–Jedynak, wiceminister inwestycji i rozwoju, projekt odchodzi od wspierania dużych miast i aglomeracji miejskich, które radzą sobie lepiej niż te mniejsze miejscowości, zapomniane w ostatniej perspektywie finansowej. - Przede wszystkim stawiamy na rozwój lokalnych jednostek, małych miejscowości, małych gmin, które w tej chwili borykają się z największymi problemami jeżeli chodzi o kwestie rozwojowe, stawiamy na miasta średnie, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze i dla nich chcielibyśmy przygotować tego typu programy. Nowa polityka rozwoju gospodarczego to programy sektorowe, terytorialne ukierunkowane na miasta, które w największym stopniu potrzebują wsparcia na dzień dzisiejszy - podkreśliła wiceminister.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 5

 

Justyna Madan
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe