Region: E-recepty utrudnieniem dla seniorów?

  • 29.01.2019, 10:39
  • Anna Chodyka
Region: E-recepty utrudnieniem dla seniorów?
Od 1 stycznia 2020 r. lekarze będą mieli obowiązek wystawiania e-recept. By móc wykupić leki w aptece niezbędny będzie specjalny kod wysyłany na e-mail pacjenta lub sms-em. Z związku tym konieczne jest posiadanie komórki, co jak zauważa bialski lekarz Mikołaj Smoliar może stanowić problem, gdyż nie wszyscy seniorzy potrafią się posługiwać nowoczesnymi telefonami.

By korzystać z systemu należy założyć profil zaufany, a następnie Internetowe Konto Pacjenta (IKP), które każdy może aktywować na portalu pacjent.gov.pl. Papierowe recepty mogą być wypisywane w sześciu przypadkach, kiedy nie ma połączenia z systemem teleinformatycznym, dotyczy to też recept pro aucutore i pro familie czyli przepisywanych przez lekarzy dla nich samych oraz członków ich rodzin, transgranicznych oraz osobom o nieustalonej tożsamości, a także pracującym w Polsce czasowo, ale będącymi obywatelami Unii Europejskiej.  Recepty papierowe będą też wystawiane na leki, które nie są dopuszczone do obrotu w kraju. Jednak druki pro acutore i pro familie będę mogły być wystawiane jedynie do 31 grudnia 2025 r.

Ministerstwo zdrowia podkreśla, iż cyfryzacja ma wiele zalet, m.in. spowoduje oszczędność czasu i pieniędzy, będzie też dzięki niej możliwa realizacja e-recepty w kilku aptekach, z opcją zakupienia każdego leku w innej aptece. Poza tym informacje dotyczące dawkowania leków będą jasne i czytelne. Natomiast rodzina lub przyjaciele osób starszych będą mogli monitorować na odległość, czy bliska im osoba faktycznie wykupiła przepisane leki. Chociaż zalet jest wiele to Izby Lekarskie zwracają uwagę, iż starsi wiekiem medycy mogą mieć trudności z wypełnianiem recept w komputerze. Zwłaszcza, iż lekarze powyżej 60. roku życia stanowią znaczny procent.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 5

 

Anna Chodyka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe