Pratulin: Kręcą dokument o męczeństwie unitów [GALERIA]

  • 30.01.2019, 10:01
  • Anna Chodyka
Pratulin: Kręcą dokument o męczeństwie unitów [GALERIA]
Powstaje film o historii męczeństwa unitów podlaskich. Od 25 do 31 stycznia w Pratulinie będą kręcone sceny fabularyzowane. W przedsięwzięciu biorą udział mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy wcielą się w rolę swoich przodków. Dokument będzie można obejrzeć w kinach studyjnych oraz w telewizji, najprawdopodobniej w TVP.

– W ten sposób chcemy uczcić pamięć poległych za wiarę, ale też pokazać piękno tego regionu i ludzi zamieszkujących te tereny. Pragniemy by południowe Podlasie było znane w całej Polsce i stało się sercem kraju – mówi reżyser Michał Muzyczuk. W zdjęciach uczestniczą zawodowi aktorzy m.in. Marek Bukowski znany z seriali takich jak "Hotel 52" czy "Na dobre i na złe" lub "Ojciec Mateusz". Jest on głównym narratorem w filmie. Na ekranie będzie też można zobaczyć mieszkańców Pratulina i okolicznych wsi.

https://eprasa.pl/news/s%C5%82owo-podlasia/2019-01-29

Pomoc w znalezieniu odpowiednich osób okazał proboszcz ks. Jacek Guz.  Miejscowi nie tylko będą statystować, pomogli też przygotować stroje z tamtej epoki. Twórcy dokumentu poprosili ich by przynieśli wszystko, co znajdą na strychach. Jednak każdy strój będą oceniać i poprawiać osoby zajmujące się charakteryzacją, więc jeśli coś nie będzie odpowiadało prawdzie historycznej będzie zmieniane. – Lokalni mieszkańcy z wielkim sercem podchodzą do sprawy – przyznaje Michał Muzyczuk. Film już na etapie scenariusza był konsultowany z historykami, w czasie jego tworzenia oni także będą służyć swoją wiedzą. – Jesteśmy pewni, że nie przekłamiemy wydarzeń, jakie miały miejsce w Pratulinie – zapewnia filmowiec. I dodaje, że główną różnicą między filmem, jaki powstał o unitach przed laty, a obecnie kręconym jest z pewnością rozmach najnowszej produkcji.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 5

Anna Chodyka

Zdjęcia (78)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe