Powiat bialski: Mieszkała w tragicznych warunkach. Nauczyciele pomogli wyremontować jej dom

  • 30.01.2019, 10:20
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Powiat bialski: Mieszkała w tragicznych warunkach. Nauczyciele pomogli wyremontować jej dom
Agnieszka ma 23 lata i jest jednym z czworga niepełnosprawnego intelektualnie rodzeństwa. ZUS nie przyznał jej renty socjalnej, rodzice nie żyją, a dziewczyna do niedawna mieszkała w złych warunkach. Dzięki ogromnemu sercu nauczycieli zyskała "nowy" dom i nadzieję na lepsze jutro.

Dziewczyna w czerwcu tego roku kończy Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zalutyniu. Wcześniej przebywała w Domu Dziecka w Komarnie. Podczas pobierania nauki otrzymywała rentę po zmarłym ojcu oraz pieniądze z Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie na kontynuację nauki, w ramach usamodzielniania. W gospodarowaniu funduszami przez lata pomagały jej wychowawczynie. – Nauczyciele nie mają dostępu do jej konta, jednak przez cały czas pomagają w gospodarowaniu pieniędzmi, uczą racjonalnego wydawania oraz oszczędzania. Poza tym Agnieszka nauczyła się wszystkiego, co jest jej niezbędne do dalszego samodzielnego życia – opowiada dyrektor placówki Bożena Guz.

Wychowanka zalutyńskiego ośrodka mieszka w domu rodzinnym w Pereszczówce w gminie Drelów. Wraz z nią w gospodarstwie domowym przebywa trzech niepełnosprawnych intelektualnie braci. Rodzice nie żyją, a rodzeństwo do niedawna żyło w strasznych warunkach mieszkaniowych. – W budynku przeciekał dach, okna były nieszczelne. Niektóre szyby połatano tekturą. Gotowanie odbywało się na kuchni węglowej z dziurawą płytą – relacjonuje Guz. Dyrektor podkreśla, że nauczyciele bardzo przejęli się losem podopiecznej i nie mogli nie zareagować. Dlatego wychowawczynie pracujące w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, w którym czasowo przebywa Agnieszka podczas nauki w szkole, postanowiły wziąć sprawę w swoje ręce. Dzięki ich determinacji wyremontowano dom Agnieszki i stworzono jej komfortowe warunki do codziennego funkcjonowania.

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć wychowanków SOSW w Zalutyniu, proszeni są o przekazanie 1 procenta  podatku na rzecz  Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego "Żyć Godnie"  KRS 0000106913, działającego przy ośrodku.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 5

Justyna Lesiuk-Klujewska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe