Nowe i dawne kolędy w Terespolu [GALERIA]

  • 31.01.2019, 09:47
  • Anna Chodyka
Nowe i dawne kolędy w Terespolu [GALERIA]
- 24 Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu jest największą tego typu imprezą w Europie. Nie chodzi w niej o rywalizację, ale o pokazanie bogactwa bożonarodzeniowych tradycji – mówi dyrektor artystyczny Andrzej Boublej. Na wydarzenie, jakie odbyło się 26 i 27 stycznia przyjechali wielbiciele muzyki z całego kraju oraz zza granicy.

Dyrektor artystyczny podkreśla też, że choć obrzędy i kolędy są ważne, to równie istotne jest pokazanie różnorodności, jaka była charakterystyczna dla tych ziem przed laty. – Często słyszymy, że tam gdzie obowiązywały dwa kalendarze, świętowano Boże Narodzenie dwukrotnie, stąd chcielibyśmy aby wykonawcy i publiczność mieli okazję do integracji, wymiany poglądów i spędzenia wspólnie czasu – zaznacza Andrzej Boublej. 

By uatrakcyjnić występy do repertuarów włączane są nie  tylko kolędy, jakie powstały niedawno, ale też te znalezione, w starych śpiewnikach czy usłyszane od osób je jeszcze pamiętających. – Ten rok jest szczególny, gdyż dostaliśmy niesamowitą liczbą zgłoszeń. Mieliśmy problem kogo wybrać, bo na scenie chciało w sumie wystąpić aż 56 grup artystycznych, a mogliśmy przyjąć jedynie 27. Żałujemy, że nie wszyscy mogli przyjechać, ale mamy nadzieję, że w przyszłych latach się do nas jeszcze odezwą – wyjaśnia dyrektor artystyczny. Występujący muzycy to nie tylko profesjonaliści, ale też amatorzy. Liczne chóry i  kilku osobowe grupy. Na scenie zaprezentowali się artyści z Polski, Ukrainy, Białorusi i Rosji. Kolędy można było usłyszeć również w języku francuskim, niemieckim czy angielskim.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 5

 

Anna Chodyka

Zdjęcia (42)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe