Gmina Rokitno: Kardynał Nycz poświęcił azyl pielgrzymów

  • 31.01.2019, 13:06
  • Anna Chodyka
Gmina Rokitno: Kardynał Nycz poświęcił azyl pielgrzymów
W wigilię śmierci bł. męczenników podlaskich, 23 stycznia, odbyły się w Pratulinie uroczystości, którym przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz w asyście biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy oraz biskupa Piotra Sawczuka. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie nowo wybudowanego domu pielgrzyma im. Jana i Dory Fedoruk, w którym uczestniczyły tłumy wiernych.

Podczas homilii kard. Nycz przyznał, iż w tym miejscu kultu jest po raz pierwszy. – Jestem pod urokiem tego pięknego, skromnego miejsca, które przed laty wyróżniało się tak ogromną troską o jedność kościoła, że jej skutkiem była męczeńska śmierć unitów podlaskich – mówił. I dodał, iż ich życie i postawa są aktualne również dzisiaj. – Kto nas potrafi odłączyć od miłości Chrystusa? Oni potwierdzili swoich zachowaniem, że nic nas nie może od niego oderwać. Nie tylko wygrali niebo dla siebie, ale też świadectwo wiary o Jezusie dla kolejnych pokoleń.

Dom pielgrzyma ma prawie 2 tys. metrów kwadratowych i 23 pokoje, dwu, trzy i czteroosobowe. Przygotowano w nim miejsca dla 55 osób, a także w pełni wyposażoną kuchnię, salę bankietową posiadającą sprzęt multimedialny, pokoje konferencyjne, sklep z pamiątkami oraz kaplicę. Budowa rozpoczęła się 6 czerwca 2016 r. po poświęceniu terenu przez bp Kazimierza Gurdę. – To trzykondygnacyjny budynek o wysokości 12 metrów, ma ponad 55 metrów długości i ponad 43 metry szerokości. Każdy z pokoi ma łazienkę, została stworzona również jadalnia, do jego budowy zużyto 1000 metrów sześciennych betonu i 32 tys. bloczków oraz 200 metrów sześciennych drewna, z czego znaczna część to modrzew – informował zebranych kierownik budowy obiektu Karol Przesmycki. Autorem projektu budowlanego jest firma Tomasza Rysia, a wykonawcą przedsiębiorstwo Stanisława Przesmyckiego.

Zainteresowani pobytem w Pratulinie i skorzystaniem z usług domu pielgrzyma mogą już rezerwować w nim miejsca.Należy zgłaszać taką chęć pod nr tel. 690606255 lub mailowo: [email protected]

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 5

Anna Chodyka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe