Gmina Janów Podlaski: Chcą wydłużyć kadencje sołtysów

  • 01.02.2019, 12:15
  • Paulina Chodyka
Gmina Janów Podlaski: Chcą wydłużyć kadencje sołtysów
Z czterech do pięciu lat Leszek Chwedczuk chce wydłużyć kadencje sołtysów i rad sołeckich. Wójt zarządził już w tej sprawie konsultacje społeczne. Do 31 stycznia mieszkańcy mogli zaopiniować projekt, wypełniając specjalną ankietę na stronie internetowej gminy.

Wójt chce wprowadzić zmiany wzorem przepisów wydłużających kadencję wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do 5 lat. – Rozmowy z radnymi i sołtysami zaowocowały pomysłem na wydłużenie kadencji sołtysów na terenie naszej gminy. Myślę, że to dobre rozwiązanie, by urzędowanie rad gmin i sołectw trwało tyle samo, ponieważ ułatwi to ich współpracę – wyjaśnia wójt Leszek Chwedczuk. - Podjęliśmy decyzję o poddaniu tej kwestii konsultacjom społecznym. Ankieta powstała po to, by mieszkańcy przedstawili swoje zdanie na ten temat. Oczywiście ich głos będzie brany pod uwagę przy podjęciu ostatecznej decyzji – dodaje wójt.

W gminie nie ma jeszcze harmonogramu zebrań sołeckich, z uwagi na trwające konsultacje. Zgodnie z projektem uchwały zmiany miałyby nastąpić od pierwszego dnia kadencji rad sołeckich i sołtysów następującej po tej, w czasie której weszła w życie nowa uchwała. Inicjatywę popierają sołtysi. – To bardzo dobra decyzja, ponieważ im dłużej osoba piastuje stanowisko sołtysa, tym lepiej odnajduje się w przepisach, zna również problemy lokalnej społeczności, wie też do kogo w urzędzie się zwrócić z daną sprawą. Im dłużej ten sam człowiek jest sołtysem, tym lepiej dla mieszkańców miejscowości – uważa Krystyna Czerewko, która jest sołtysem Janowa Podlaskiego już 19 lat.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 5
 

Paulina Chodyka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe