Biała Podlaska: Zmarł budowniczy bialskiej cerkwi

  • 05.02.2019, 10:57
  • Justyna Madan, (ach)
Biała Podlaska: Zmarł budowniczy bialskiej cerkwi
W listopadzie ubiegłego roku, wraz z Riadem Haidarem, otrzymał medal "Zasłużony dla Tolerancji" przyznawany przez Fundację Ekumeniczną "Tolerancja". Nie krył wzruszenia z przyznanego mu odznaczenia. W sobotę, 2 lutego, w bialskim szpitalu zmarł ks. mitrat Wincenty Pugacewicz.

Ksiądz mitrat Wincenty Pugacewicz miał 84 lata i był najstarszym duchownym prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. Był rezydentem Parafii Prawosławnej świętych Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej. Urodził się 1 sierpnia 1934 roku w miejscowości Dziadkowice (pow. Siemiatycze) w rodzinie Guriasza (późniejszego diakona) i Anny. Ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie i Chrześcijańską Akademię Teologiczną. 8 maja 1955 roku w Orli wstąpił w związek małżeński z Neoniłą Laszewicz.

– Święcenia diakońskie i kapłańskie otrzymał w katedrze w Warszawie z rąk metropolity warszawskiego i całej Polski Makarego. Po święceniach został mianowany wikariuszem w parafii w Wólce Wyganowskiej, a w latach 1956-58 był wikariuszem w Kleszczelach na Podlasiu. Kolejną, już na samodzielnym stanowisku proboszcza, była w latach 1958-1983 parafia w Terespolu nad Bugiem. W latach 1983-2005 był proboszczem parafii w Białej Podlaskiej z filią w Nosowie – opowiada ks. dr Andrzej Konachowicz.

Mówi ks. Abel, arcybiskup diecezji lubelsko-chełmskiej : – Jest to wielka strata dla diecezji lubelsko-chełmskiej. To niespodziewana śmierć, ponieważ był to człowiek czynny liturgicznie, mimo podeszłego wieku. Posługiwał nie tylko na terenie diecezji, ale też wyjeżdżał poza jej granice, by służyć duszpastersko. Głęboko wpisał się w istotę naszego powiatu bialsko-podlaskiego, bo był budowniczym cerkwi przy ul. Terebelskiej w Białej Podlaskiej.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 6

Justyna Madan, (ach)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe