Biała Podlaska: Będzie można obejrzeć monety z XVI w.

  • 07.02.2019, 09:25
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Będzie można obejrzeć monety z XVI w.
Do Muzeum Południowego Podlasia Krajowa Administracja Skarbowa przekazała ponad dwieście eksponatów. To przede wszystkim medale radzieckie i monety. Są także dwie ikony oraz aparaty fotograficzne z lat trzydziestych XX wieku.

Komisarz Marzena Siemieniuk z Izby Celno-Skarbowej wyjaśnia, iż te przedmioty zostały zatrzymane na przejściach granicznych w województwie lubelskim m.in. w Dorohusku i Hrebennem. By mogły trafić do muzeum musiała zostać wydana opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków, stwierdzająca, że są to materiały o charakterze muzealnym. On też wskazał jednostkę, której rzeczy można przekazać.

Z bialskim muzeum Izba Celno-Skarbowa współpracuje od wielu lat, przekazywali tu już setki obiektów. Współpraca zaczęła się w 1997 r. Na początku, w zdecydowanej większości  były to ikony, gdyż wówczas to je najczęściej przemycano. W następnych latach muzeum wzbogacało się też o monety, medale, srebrne papierośnice i torebki itp. – Jeżeli chodzi o próby przemytu są one bardzo różne. Zdarzało się, że towary zabytkowe np. ikony i obrazy czy inne cenne przedmioty wyjmowaliśmy z dachów pociągu, czy jego ścianek. Niejednokrotnie rzeczy były ukryte w samochodach osobowych. Były przypadki, iż wyjmowaliśmy obrazy ze zbiornika paliwa. Jednak najczęściej jest to nie zgłoszenie przedmiotów do kontroli celnej i ukrywanie ich w bagażu osobistym – opowiada kom. Siemieniuk.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 6

 

Anna Chodyka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe