Radzyń Podlaski: "Nie stać nas już na dopłacanie do śmieci"

  • 07.02.2019, 12:34
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: "Nie stać nas już na dopłacanie do śmieci"
Idą zmiany w polityce śmieciowej miasta. Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli kompostować odpady bio na własny użytek. Mieszkańcy bloków mogą zapłacić więcej, bo w zsypach nie widać segregacji. – Nie podejmowałem dotąd takich decyzji, odpowiedzialność biorę na siebie, ale nie możemy już dłużej tego tolerować – przyznaje burmistrz Jerzy Rębek.

– Koszt odpadów zmieszanych to 356 zł za tonę, gdy tona papieru oddawanego na wysypisko kosztuje 27 zł – obrazuje sytuację burmistrz. – Nie radzimy sonie z problemem. Ponieważ już dłużej nie możemy dopłacać do śmieci, bo i z czego. Podejmiemy działania, które mam nadzieję, znacząco wpłyną na poprawę sytuacji. W 2018 roku miasto zapłaciło 150 tys. zł więcej, niż było skalkulowane za odpady biodegradowalne. W tym postanowiło wprowadzić zmiany, które ograniczą tę kwotę.

Restrykcje dotkną mieszkańców osiedli z zabudową wielorodzinną. Miasto przeprowadziło kontrole zsypów. – Na osiedlach z zabudową wielorodzinną notorycznie dochodzi do mieszania odpadów, a deklaracje są na segregowanie. Będę zmuszony wydać decyzję na przekwalifikowanie odpadów w niektórych miejscach i tam niestety mieszkańcy zapłacą stawki za śmieci niesegregowane. Wiem, że część zostanie poszkodowana, bo wielu mieszkańców bloków skrupulatnie segreguje odpady, ale wystarczy kilku, którzy zanieczyszczą wysegregowany strumień. Przykład chyba najbardziej wyrazisty, gdy nasi pracownicy w kontenerze na odpady biodegradowalne znajdowali dywan. To już naprawdę trzeba bezmyślnie podchodzić do problemu, żeby coś takiego robić – mówi burmistrz.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 6

 

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Skąd to się bierze?
Skąd to się bierze? 07.02.2019, 14:13
W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci – www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków… Tym bardziej nie pozwalają na to aby comiesięczne opłaty municypalne tworzyły zyski transferowane za granicę… W krajach z „in house” deponowanie odpadów na składowiskach jest w zaniku… Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie rodziny wnoszą już większe opłaty od bogatych rodzin na przykład niemieckich… http://niewygodne.info.pl/arty… … I niewiele zrobiono w czasie „dobrej zmiany” aby tą patologiczną neokolonialną sytuację zmienić i wyposażyć gminy polskie w takie same mechanizmy i narzędzia jakie mają samorządy w pozostałych krajach unijnych … Już w 60 procentach bitwę o zatrzymanie w kraju pieniędzy z comiesięcznych opłat obywatelskich mamy przegraną... https://www.pb.pl/czarna-wizja…

Pozostałe