Region: Grypa atakuje, ale sezon zachorowań jeszcze przed nami

  • 11.02.2019, 08:52
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Region: Grypa atakuje, ale sezon zachorowań jeszcze przed nami
Pustki w przedszkolach, szkołach i zakładach pracy. Za to kolejki w przychodniach i aptekach. Tak przedstawia się sytuacja z początku roku w województwie lubelskim. - Aktualnie szczyt zachorowań jest jeszcze przed nami, w tym roku prawdopodobnie przypadnie on na przełomie lutego i marca – informuje Agata Męczyńska z bialskiego sanepidu.

Ponad 17,6 tysięcy osób w województwie zachorowało w ciągu pierwszych trzech tygodni stycznia na grypę. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. W pierwszych dwóch tygodniach tego miesiąca z powodu podejrzenia grypy do szpitali na Lubelszczyźnie trafiło 48 pacjentów. W ubiegłym roku w regionie była jedna ofiara śmiertelna.

W powiecie bialskim w styczniu na grypę zapadło 1794 osób, co stanowi prawie połowę spośród 3867 chorych ze stycznia zeszłego roku. W grupie wiekowej 15-64 l. zanotowano 915 przypadków, 382 zachorowania stwierdzono w grupie 0-4 l., 376 w grupie 5-14 l., a 127 w grupie 65 plus. – W styczniu hospitalizacji wymagało 7 osób, w analogicznym okresie 2018 r.  44 osoby – wyjaśnia A. Męczyńska. – Niestety diagnostyka zachorowań opierała się jedynie na objawach klinicznych pacjentów. Nie zostały wykonane testy laboratoryjne, które pozwoliłyby wykluczyć lub potwierdzić, obecność wirusa grypy w materiale biologicznym pobranym od osób chorych. W związku z tym odnotowanie zachorowania dotyczą przypadków grypopodobnych, a typ wirusa, który je wywołał jest nieznany – dodaje

Cały artykuł przeczytacie w jutrzejszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 12 lutego

 

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe