Biała Podlaska: Lekarz wystawiał lewe zaświadczenia. Sędzia wydał wyrok i poszedł na emeryturę

  • 13.02.2019, 10:10
  • Marcin Kozarski
Biała Podlaska: Lekarz wystawiał lewe zaświadczenia. Sędzia wydał wyrok i poszedł na emeryturę
Półtora roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata, 6 tysięcy złotych grzywny oraz zakaz wykonywania zawodu lekarza w zakresie przeprowadzania badań i wystawiania orzeczeń o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowymi wszelkich kategorii na okres 4 lat, wymierzył sąd znanemu specjaliście medycyny pracy Zbigniewowi M. Szkopuł w tym, że uzasadnienia wyroku nie ma, bo sędzia już nie pracuje. Dzień później przeszła bowiem w stan spoczynku. Teraz trzy i pół letnia praca może pójść na marne.

Wyrok jest karą dla medyka za wystawianie lipnych orzeczeń kandydatom na kierowców na prawa jazdy kategorii C, C+E, D. Według sądu poświadczał w nich nieprawdę, że kursantów poddano obligatoryjnym konsultacjom okulistycznym i badaniom oceniającym widzenie zmierzchowe oraz zjawisko olśnienia. Podczas gdy w rzeczywistości nie kierował ich na takie badania, wydając zaświadczenia bez oparcia diagnozy na ich wynikach. Lekarz ma też zapłacić prawie 15 tys. zł poniesionych wydatków procesowych. Proces jest konsekwencją śledztwa zapoczątkowanego sześć lat temu przez funkcjonariuszy wydziału do walki z przestępczością gospodarczą bialskiej komendy miejskiej policji. W lutym 2013 roku sporządzono tam notatkę służbową w tej sprawie i rozpoczęto przesłuchania świadków. W śledztwie zakwestionowano ponad pół tysiąca orzeczeń, w ubiegłym tygodniu lekarza skazano za wydanie ponad 200 takich zaświadczeń. Śledztwo dotyczyło okresu od stycznia 2009 do początku lutego 2013 roku.

Zapadły w ubiegłym tygodniu werdykt jest dość surowy, cieszy też fakt, że wreszcie jest. Cóż jednak z tego, skoro dzień po jego ogłoszeniu sędzia przeszła w stan spoczynku. Teraz nie ma więc komu sporządzić pisemnego uzasadnienia, co jeśli nie uniemożliwia, to utrudnia kontrolę instancyjną. W efekcie motywów orzeczenia nie zna ani prokuratura, ani obrońca oskarżonego. - Nie wiemy jeszcze, czy będziemy wnosić apelację, ale jeśli musielibyśmy to uczynić, to trzeba by ją było składać "w ciemno" - przyznaje zastępca prokuratora rejonowego Mariola Sidorowska. - Faktycznie, trudna sytuacja. Uzasadnienia nie ma i teraz decyzja będzie należała do sadu okręgowego, który oceni, czy jest w stanie na podstawie dostępnego materiału dokonać kontroli instancyjnej, czy nie – komentuje sędzia Robert Łukijaniuk, wiceprezes Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 7

 

Marcin Kozarski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gosc
gosc 21.02.2019, 12:48
A może Pan redaktor pofatygowalby sie do samego doktora po jego punkt widzenia? jakos nie widzę tu jego wypowiedzi. Najlatwiej pojsc do prokuratury, pogadac chwile przez telefon i wysmarowac artykuł na calą stronę i pogrążyć człowieka.

Pozostałe