Gmina Radzyń Podlaski: Czy nadajnik stanie w środku wsi

  • 20.02.2019, 12:19
  • Joanna Danielewicz
Gmina Radzyń Podlaski: Czy nadajnik stanie w środku wsi
Od 2017 roku trwa debata na temat ustawienia nadajnika telefonii komórkowej we wsi Biała. Sprawa miała kilka zwrotów, zmieniały się propozycje lokalizacji, odbywały się spotkania z mieszkańcami, którzy na nadajnik we wsi zgody nie dawali. Teraz sprawa wraca. Inwestor chce stawiać nadajnik w pierwotnej lokalizacji, czyli w centrum wsi.

Pierwszy wniosek operatora o ustanowienie lokalizacji dla nadajnika na działce we wsi Biała wpłynął do UG w marcu 2017 roku. Maszt miał stanąć wśród zabudowań mieszkalnych w środku wsi, na prywatnej działce. Jak wspominał rok później na zebraniu wiejskim właściciel terenu, Waldemar Piekarski: – Firma przyjechała do mnie, bo przy działce stała przyczepka z numerem telefonu. Porozmawialiśmy i ja się zgodziłem.

W maju 2017 roku gmina wydała decyzję odmowną. W sierpniu Orange wystosował kolejny wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji składającej się z kratowej wieży stalowej do 50 metrów wysokości, urządzeń technicznych na ruszcie stalowym, ogrodzenia i utwardzenia terenu. Mieszkańcy byli zdecydowanie przeciwni lokalizacji. Gmina w październiku wydała więc kolejną negatywną opinię dla proponowanej przez Orange lokalizacji, a firma odwołała się od niej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. To w styczniu 2018 roku uchyliło decyzję wójta i skierowało sprawę do ponownego rozparzenia przez gminę.

23 stycznia tego roku gmina opublikowała zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji środowiskowej i zgody na realizację budowy stacji bazowej telefonii komórkowej Orange. Umiejscowienie nadajnika wskazano na działce, którą inwestor rozpatrywał na samym początku. W zawiadomieniu czytamy, że: " (...) stroną w postępowaniu administracyjnym jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, jak też podmioty mające tytuł prawny do nieruchomości położonych w bezpośrednim sąsiedztwie zamierzonego przedsięwzięcia (...)".

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 8

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe