Region: Dostaną emeryturę, za wychowanie dzieci

  • 21.02.2019, 12:03
  • Anna Chodyka
Region: Dostaną emeryturę, za wychowanie dzieci
Od 1 marca będą przyznawane emerytury matczyne dla kobiet, które wychowały przynajmniej czworo dzieci, a nie przepracowały odpowiedniej liczby lat, by uzyskać świadczenie. W niektórych przypadkach otrzymają je też ojcowie.

Jeżeli kobieta urodziła i opiekowała się  przynajmniej czwórką dzieci może starać się o przyznanie emerytury wysokości 1100 zł. W przypadku otrzymywania przez nią renty może dostać wyrównanie, np. kiedy otrzymuje 800 zł świadczenia, dopłacone zostanie jej 300 zł. Z kolei ojcowie mogą starać się o takie wsparcie finansowe, jeżeli matka dzieci zmarła lub zostawiła rodzinę.  Kwotę ustalono na podstawie najniższej emerytury, jaka w marcu ma wynosić właśnie 1100 zł. Będzie ona podlegać waloryzacji, czyli zwiększać się wraz z rosnącą podstawową emeryturą.

Z programu Mama 4 Plus mogą skorzystać osoby mające polskie obywatelstwo i mieszkające w kraju. Jednak nie tylko. Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające będą mogli składać również obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz cudzoziemcy legalnie przebywający w kraju. Zainteresowani muszą też przynajmniej przez 10 lat płacić w Polsce podatki.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 8

Anna Chodyka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tyew
tyew 21.02.2019, 19:40
Bardzo dobry pomysł. Wystarczy teraz się puszczać i chlać, zrobić czwórke kazde z innym ojcem i kariera zapewniona. Alimenty, zasiłki, 500 + a na koniec zasłuzona emeryturka za wychowanie nastepnej patologii dla dobra kraju

Pozostałe