Radzyń Podlaski: Badania krypt zwalniają. Czy będzie kontynuacja?

  • 21.02.2019, 12:21
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Badania krypt zwalniają. Czy będzie kontynuacja?
Konstancja z Potockich Szczuka w swoim testamencie zastrzegła miejsce pochówku. Chciała, by jej ciało spoczęło w krypcie pod posadzką kościoła parafialnego Świętej Trójcy. Tak też się stało. Jednak po ponad 250 latach krypta Konstancji została zbadana. Archeolodzy mieli rozpocząć pracę w kolejnej. Na razie jednak badania spowolniły.

To, że pod posadzką radzyńskiego kościoła znajduje się prawdopodobnie trumna ze szczątkami Konstancji, żony Stanisława Antoniego Szczuki, podkanclerzego litewskiego, który w XVII wieku przejął we władanie starostwo radzyńskie z rąk Mniszchów, stało się niemal pewne w 2017 roku. Wówczas do Radzynia po raz pierwszy zawitała grupa archeologów z Torunia, pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Grupy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W 2012 roku grupa ta w kryptach kościoła w Szczuczynie natrafiła na szczątki Stanisława Antoniego Szczuki i jego czwórki dzieci, których matką była Konstancja. Jednak szczątków Szczuczyny tam nie było. Śladem publikacji z rekonesansu radzyńskich krypt, poczynionego w 2005 roku, badacze trafili do Radzynia, by tu szukać "brakującego ogniwa.".

Grupa archeologów zapowiadała, że do Radzynia wróci jesienią 2018 roku. Szykowali się do dokładnego przebadania krypty północnej, której rekonesans przeprowadzili podczas swojego pierwszego pobytu w Radzyniu – w kwietniu 2017 roku. Na jesieni nie doszło jednak do powrotu badaczy do radzyńskiej parafii. Z uwagi na to, że dotychczas pojawiali się dwa razy do roku, na jesieni i późną zimą, należało podejrzewać, że zjawią się teraz. Okazuje się, że jednak nie.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 8

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe