Region: Czy będzie zamieszanie z podwójnym rocznikiem?

  • 26.02.2019, 13:01
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Region: Czy będzie zamieszanie z podwójnym rocznikiem?
W roku szkolnym 2019/2020 w jednej szkole średniej spotkają się dwie grupy uczniów – absolwenci gimnazjum i szkoły podstawowej. Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, absolwenci obu grup będą mieli oddzielną rekrutację, będą realizowały odrębne programy nauczania i nie ma możliwości, aby spotkały się w tej samej klasie. Czy szkoły mają wystarczającą ilość miejsc? Czy będą musiały wprowadzić dwuzmianowy system nauki? Czy na realizację dwóch równoległych programów nauczania starczy nauczycieli?

W przyszłym roku szkolnym naukę w 3-letnim liceum rozpocznie ostatni rocznik gimnazjalistów, a do 4-letniego liceum przyjdą pierwsi absolwenci 8-klasowej szkoły podstawowej. Każda z tych grup, po 12 latach nauki, przystąpi do egzaminu maturalnego. Jednak dla każdej będzie on inny. Uczniowie, którzy skończą 4-letnie liceum ogólnokształcące, będą go zdawali według nowych zasad. Przyszli absolwenci szkół średnich nie będą także rywalizować w rekrutacji na studia. 

W nadchodzącym roku szkolnym dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych muszą stawić czoła przyjęciu do szkół dwóch roczników absolwentów podstawówek i gimnazjów.

W Białej Podlaskiej  w 2019 r. szkołę podstawową skończy 510 uczniów, a liczba absolwentów klas gimnazjalnych wyniesie 494. Placówki ponadpodstawowe są przygotowane na większą liczbę uczniów klas pierwszych. – Dyrektorzy szkół nie planują wprowadzenia dwuzmianowości ani prowadzenia lekcji w soboty. Na bieżąco analizują sytuację i do chwili obecnej nie zgłaszali trudności kadrowych – wyjaśnia Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik magistratu. Dodaje też, że pierwszy etap naboru do szkół ponadpodstawowych zakończy się na początku lipca i dopiero wówczas będzie znana ostateczna sytuacja kadrowa. – Oczywiście organ prowadzący na bieżąco monitoruje sytuację – podsumowuje rzecznik.

W Radzyniu Podlaskim dyplom uzyska 197 absolwentów gimnazjów oraz 158 uczniów podstawówek.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 9

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe