Gmina Wohyń: Mieszkańcy chcą znać szczegóły inwestycji

  • 2.03.2019, 09:15
  • Joanna Danielewicz
Gmina Wohyń: Mieszkańcy chcą znać szczegóły inwestycji
Gmina odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla budowy biogazowni w Kuraszewie. Zgodnie z prawem taki dokument nie jest wymagany przy instalacji, w której ciśnienie gazu nie przekroczy 0,5 megapascala (MPa). Mieszkańcy Kuraszewa chcą jednak wiedzieć jak najwięcej o planowanej inwestycji.

Ludzie z Kuraszewa mają w pamięci walkę jaką stoczyli, gdy działająca nieopodal gorzelnia planowała budowę kompostowni. Kompostownię tunelową chciała wybudować spółka Podlaskie Gorzelnie Surwin. Nowa inwestycja miała powstać w pobliżu prowadzonej przez nią gorzelni. Inwestor sporządził raport oddziaływania na środowisko,który zyskał pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz radzyńskiego sanepidu, choć mieszkańcy utrzymywali, że w raporcie były nieprawdziwe informacje.

W grudniu ubiegłego roku Bioelektrownia sp. z o.o. złożyła w gminie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla planowanej budowy biogazowni o mocy do 0,5 MW, wraz z tłoczniami i stacjami redukcyjnymi oraz przyłączami do budynków. Inwestycja ma stanąć na terenie przeznaczonym zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego gminy, na lokalizację m.in. obiektów przemysłowych. Do sieci biogazowni proponuje się przyłącze do Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa, ośrodka zdrowia, Zespołu Szkół i Młodzieżowego Centrum Kultury w Suchowoli.

Budowa biogazowni nie pozostaje obojętna dla mieszkańców Kuraszewa. – Ludzie mają swoje obawy. Zdają sobie sprawę, że przy źle zaprojektowanej instalacji, może dojść do tego, że biogazownia będzie jednak uciążliwa – mówi Janusz Jaroszewicz.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 9

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe