Gmina Radzyń Podlaski: Radnym ciężko poznać szczegóły budowy szkoły

  • 1.03.2019, 09:18
  • Joanna Danielewicz
Gmina Radzyń Podlaski: Radnym ciężko poznać szczegóły budowy szkoły
Jak dowiedzieli się na spotkaniu z wójtem mieszkańcy Branicy Radzyńskiej i rodzice uczniów tamtejszej szkoły, po anonimowych skargach gmina przystąpiła do tworzenia nowego projektu szkoły. Ten został zaprezentowany w ubiegłym tygodniu, ale mieszkańcy i radni chcą znać więcej szczegółów. – Gdybym nie chciał, żeby ta szkoła powstała, to by nie powstała – odpowiada wójt i obwieszcza nową datę otwarcia placówki – wrzesień 2020.

Czy jest możliwe, że uda się zbudować od podstaw szkołę, która miałaby otworzyć podwoje dla uczniów już 1 września? Przypomnijmy, że pod koniec wakacji ub. roku okazało się, że dzieci z SP w Branicy Radzyńskiej nie będą mogły kontynuować nauki w dotychczasowej siedzibie szkoły – zabytkowym pałacyku, niegdyś podmiejskiej rezydencji Potockich. Wówczas, na tydzień przez pierwszym dzwonkiem, gmina przysposobiła do zajęć lekcyjnych świetlicę wiejską. Wójt na inauguracji roku szkolnego zapewniał rodziców i dzieci, że sytuacja jaka zastała ich z początkiem roku jest tymczasowa, bo w przyszłym roku kalendarzowym rozpocznie się budowa nowego obiektu szkolnego. W budżecie gminy na ten rok zapisano więc 3 mln złotych właśnie na budowę nowej szkoły w Branicy. 200 tysięcy złotych ma pochodzić z dofinansowania pozyskanego przez gminę.  

Tydzień temu rodzice uczniów branickiej szkoły spotkali się z wójtem Wiesławem Mazurkiem. Ten pokazał im projekt nowego obiektu. Sprawa dzień później wróciła na komisji oświaty, kultury i sportu rady gminy. Z naszych informacji wynika, że dyskusja była na tyle burzliwa, że wójt kilkakrotnie groził, że opuści salę.

Tymczasem radni chcieli tylko poznać szczegóły zaawansowania inwestycji. – Mówił pan, że musi pan konsultować projekt w kuratorium i ministerstwie. Dzwoniliśmy tak i okazało się, że inicjatywa budowy szkoły, to integralna decyzja samorządu. Ani kuratorium, ani ministerstwo nie ma tu nic do powiedzenia – wytykał wójtowi przewodniczący komisji Michał Wierzchowski, i przyznał, że dzwonił do tych instytucji z pytaniem, jaka jest ich decyzyjność w sprawie budowy szkół. To śledztwo radnego wójta zirytowało, Zarzucił radnym, że potwierdzają jego wiarygodności telefonami. – Kim wy jesteście ? – miał dopytywać wójt. Na co usłyszał od radnych, że obywatelami.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 9

 

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe