W Kodniu można obejrzeć trójwymiarową ikonę

  • 07.03.2019, 09:00
  • Anna Chodyka
W Kodniu można obejrzeć trójwymiarową ikonę
W muzeum przy sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej oraz w kościele Świętego Ducha w Kodniu można oglądać od niedawna unickie ikony. Wśród nich jest nietypowa, bo skierowana do osób niewidomych, powstała w formacie trójwymiarowym.

Ikony pochodzą z ikonostasu czyli ozdobnej ściany znajdującej się na ołtarzu w cerkwiach prawosławnych i unickich. Przedstawiają Jezusa Chrystusa, Matkę Bożą oraz apostołów. Dotychczas przechowywano je w archiwum klasztornym. Udało się jednak znaleźć pieniądze na odnowienie dziesięciu z nich. Można je oglądać w muzeum, gdzie znajduje się większość z nich ze względu na warunki, w jakich muszą przebywać, by się nie zniszczyły. Trzy, w tym zrobiona w formacie 3D, trafiły do kościoła Świętego Ducha.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy, gdyż świątynia początkowo była kaplicą zamkową, gdzie modlili się Sapiehowie i ich dwór, a później została przekazana w ręce unitów, którzy użytkowali ją prawdopodobnie do czasu zaborów. Kościół powstał w latach 1520-1530 w stylu gotyckim. Został ufundowany przez Pawła Sapiehę. Właśnie w tym okresie powstały ikony, czyli w XVII – XVIII wieku.

– Sapiehowie mieli duży sentyment do unitów, gdyż pierwszy z ich rodu Jan Sapieha popierał unię florencką, przez którą miało dojść do porozumienia między papieżem, a Kościołem Wschodnim – wyjaśnia o. Jarosław Kędzia rzecznik sanktuarium.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 10

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe