Gmina Międzyrzec Podlaski: Jubileusz gospodarnych i wyjątkowych

  • 9.03.2019, 08:15
  • Paulina Chodyka
Gmina Międzyrzec Podlaski: Jubileusz gospodarnych i wyjątkowych
Pod hasłem "Jubileusz Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych" 55-lecie istnienia obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich z Tłuśćca. Nie zabrakło ciekawych występów, kwiecistych przemów oraz słów uznania dla niezwykłych kobiet z wiejskiego koła.

W tym roku, Koło Gospodyń Wiejskich z Tłuśćca obchodzi swoje 55-lecie. Powstało z inicjatywy kobiet wiejskich w 1964 r. Pierwszą przewodniczącą była Halina Makaruk i stanowisko to pełniła przez kolejne piętnaście lat. Następnie funkcję przejęła Maria Bogucka, która kołem kierowała aż do grudnia 2018 r. Obecnie zaś przewodniczącą jest Agata Narojek. Koło od początku działalności związane było z kółkiem rolniczym. Uczestniczyło w wycieczkach, szkoleniach i warsztatach, m.in. kulinarnych i rękodzielniczych. Od początku aktywnie działało na rzecz lokalnej społeczności m.in. sprowadzając kurczęta dla mieszkańców czy prowadząc wypożyczalnię naczyń. Obecnie grupa liczy 46 kobiet, w wieku od 40 do 90 lat. Na co dzień spotykają się w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz w bibliotece w Tłuśćcu, którą kieruje Elżbieta Baj, będąca członkinią koła.

Gospodynie organizują szereg warsztatów i zajęć rękodzielniczych. Biorą również udział w projektach realizowanych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Tłuściec. Panie  zajmują się szydełkowaniem, robieniem na drutach oraz haftowaniem. Potrafią wyczarować cuda w technice decoupage, wykonują świąteczne ozdoby takie jak: choinki z szyszek, różnorodne anioły i bombki choinkowe, pisanki wielkanocne oraz kwiaty. W okresie wielkanocnym tworzą niepowtarzalne palmy, a swoimi tradycyjnymi wieńcami dożynkowymi z charakterystycznym dla Tłuśćca motywem przewodnim, orłem, zachwycają podczas święta plonów. Wieńce Koła Gospodyń Wiejskich były wielokrotnie nagradzane, zajęły m.in. I miejsce na dożynkach wojewódzkich.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 10

Paulina Chodyka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe