Gmina Biała Podlaska: Szkoła nie pomieści wszystkich uczniów

  • 15.03.2019, 11:08
  • Paulina Chodyka
Gmina Biała Podlaska: Szkoła nie pomieści wszystkich uczniów
Głównym problemem, z którym borykają się szkoły po reformie szkolnictwa z 2017 roku jest niedostateczna ilość miejsc dla uczniów w obecnie istniejących placówkach. Większość szkół w naszym powiecie poradziła sobie z tą kwestią, ale są też takie które wymagają restrukturyzacji bądź rozbudowy. Jedną z nich jest szkoła podstawowa w Grabanowie.

Reforma szkolnictwa wprowadzona przez obecny rząd w 2017 roku zakłada powrót 8-letniej szkoły podstawowej oraz wygaszenie gimnazjum do 31 sierpnia 2019 roku. W związku z tym wiele placówek musi sobie poradzić z problemem braku miejsca w budynkach dla wszystkich uczniów. Tam gdzie to możliwe, czyli przede wszystkim w budynkach, które do tej pory łączyły szkołę podstawową, gimnazjum i często także liceum, dyrektorzy nie muszą się martwić jak pomieścić uczniów. Są jednak placówki, które nie są w stanie bez uprzedniej rozbudowy czy modernizacji poradzić sobie z tym problemem.

Szkoła Podstawowa im. 30 Poleskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Grabanowie jest jedną z nich. – Zwiększono stopień organizacyjny szkoły, dodatkowo musimy pomieścić jeszcze klasy 7 i 8. Do tej pory, aby nie wprowadzać dwuzmianowości, dzieci uczą się w sali komputerowej. Ja oddałam swój gabinet na potrzeby sali lekcyjnej. Warunki są na razie dość trudne, bo szkoła była budowana z przeznaczeniem dla klas 1-6. Sala gimnastyczna również wymaga powiększenia, podobnie jak szatnia. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i komfort uczniów – wyjaśnia dyrektor placówki Beata Zydlewska.

W 2018 roku zapadła decyzja o rozbudowie szkoły w Grabanowie o cztery sale dydaktyczne, jadalnię , węzeł sanitarny oraz powiększoną salę gimnastyczną. W tej chwili w szkole uczy się 117 dzieci w klasach 0-8. Ze względu na szybki rozwój miejscowości z każdym rokiem dzieci jest coraz więcej. Przed reformą w placówce uczyło się ok. 80 uczniów, teraz jest ich prawie 120.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 11

Paulina Chodyka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe