POWIAT RADZYŃSKI: Za czyje pieniądze wrócą autobusy?

  • 26.03.2019, 18:05
  • Joanna Danielewicz
POWIAT RADZYŃSKI: Za czyje pieniądze wrócą autobusy?
Rząd planuje zagęszczenie sieci komunikacji publicznej w gminach. Zmiany miałyby zacząć wchodzić w życie już w drugim kwartale tego roku. Samorządy może i chciałyby zwiększenia połączeń, ale pytanie zasadnicze brzmi: ile to będzie kosztowało.

Projekt ustawy o "Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej" został przedstawiony przez rząd 13 marca. Jego wejście w życie planowane jest w II kwartale roku. Jakie środki państwo przekaże do poszczególnych województw jeszcze nie wiadomo. - Z projektu ustawy wynika, że Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowy sposób podziału środków funduszu mając na uwadze: powierzchnię województwa, liczbę mieszkańców województwa oraz pracę przewozową na liniach o charakterze użyteczności publicznej wyrażoną w wozokilometrach zaplanowaną w planach transportowych – informuje Jakub Koper, asystent polityczny w biurze wojewody lubelskiego.
 

Samorządowcy do pomysłu przywrócenia połączeń komunikacji publicznej na razie podchodzą z dystansem. - Dwa lata temu w naszej gminie PKS Radzyń Podlaski zlikwidował ostatnie kursy. Nawet te, które z naszego punktu widzenia były rentowne. Jeśli wówczas uznano, że przewozy się nie opłacają, to co raptem miałoby się zmienić teraz, żeby zaczęło się opłacać? - zastanawia Jarosław Koczkodaj, wójt gminy Ulan – Majorat. - Biorąc pod uwagę specyfikę zasiedlenia w naszej gminie, gdzie mamy duże rozproszenie gospodarstw, czasem z jednej wsi z autobusu korzystałoby dwie, trzy osoby.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 13

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe