BIAŁA PODLASKA: Skandal ! Bakteria w szkole

  • 02.04.2019, 09:04
  • Piotr Pyrkosz
BIAŁA PODLASKA: Skandal ! Bakteria w szkole
Woda z instalacji budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białej Podlaskiej jest skażona. W czterech ujęciach poboru ujawniono więcej niż 10 000 na 100 mililitrów jednostek tworzących kolonie bakterii Legionelli. Bakterii odpowiedzialnej między innymi za ciężkie zapalenie płuc z często występującymi powikłaniami w postaci niewydolności oddechowej i innych narządów np. nerek, trzustki i serca.

– Woda w naszej szkole podobno jest skażona. Proszę sprawdźcie to... Obawiam się o zdrowie mojego dziecka – alarmujący telefon od zaniepokojonej matki jednego z uczniów ZSO nr 2, odebraliśmy w zeszłym tygodniu. Jakież było nasze zdziwienie, gdy w efekcie dziennikarskiego śledztwa okazało się, że rzeczywiście, w szkolnym wodociągu są bakterie Legionelli, a normy skażenia przekroczone są 10-krotnie! Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im Adama Mickiewicza przy ul. Leszczynowej 16 w Białej Podlaskiej obejmuje oddział przedszkolny, Szkołę Podstawową nr 6, Publiczne Gimnazjum nr 5 i III Liceum Ogólnokształcące. W jego budynku mieści się także Żłobek Miejski "Akademia Małego Odkrywcy". Wszystkie korzystają z tej samej instalacji wodnej.

Najważniejsza informacja jest taka, że zdrowie dzieci ze żłobka jest niezagrożone. Tam, jak ustaliliśmy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej, kontrolę instalacji wykonano 10 grudnia ubiegłego roku. Po wykryciu skażenia wody bakteriami Legionelli, nakazano wyłączenie z eksploatacji instalacji wody ciepłej i podjęcie działań naprawczych. – Wyłączyliśmy urządzenia i instalacje. Wielokrotnie przeprowadziliśmy termodezynfekcję wody oraz płukanie sieci. Jakość wody poprawiła się, a 20 marca zmieniliśmy zasilanie źródła wody ciepłej w łazienkach dzieci. Zamontowaliśmy przepływowe ogrzewacze wody na instalacji wody zimnej. Dzięki zminimalizowaliśmy ryzyko występowania bakterii Legionella w wodzie. W dniu dzisiejszym  przeprowadziliśmy dodatkowe badanie wody, które utwierdzi nas w przekonaniu, że dzieci w żłobku Akademia Małego Odkrywcy są bezpieczne – mówiła w poniedziałek w rozmowie ze Słowem, Agnieszka Kulicka, dyrektor Zespołu Żłobków Miejskich w Białej Podlaskiej, zastrzegając, że w żłobku przy ul. Janowskiej ten problem w ogóle nie występuje.  

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 14

Piotr Pyrkosz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe