Biała Podlaska: Ikony są modne od dłuższego czasu [GALERIA]

  • 05.04.2019, 10:50
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Ikony są modne od dłuższego czasu [GALERIA]
W Muzeum Południowego Podlasia od 31 marca do 5 maja można oglądać ikony, które wcześniej nie były dostępne dla zwiedzających. Przez ostatnie dwadzieścia lat odnawiali je kolejni studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na wystawie zaprezentowano sto prac ze stu dwudziestu sześciu, jakie wróciły po renowacji.

– Wcześniej w Białej Podlaskiej można było podziwiać stałą wystawę ikon, która wróci z końcem tego roku, uzupełniona o nowe nabytki i w innej aranżacji. Obecnie dzieła znajdują się w magazynach ze względu na remont obiektu. Stąd pojawiło się miejsce na pokazanie obrazów odrestaurowanych przez studentów – wyjaśnia dyrektor Violetta Jarząbkowska.

Wśród wszystkich zebranych malowideł najciekawsze, zdaniem dyrektor Jarząbkowskiej są dwie ikony, które gdy trafiły do zbiorów były zespolone. Pierwsza warstwa, z XVII w. ukryta została pod XIX wieczną. Jednak ambitna studentka ASP postanowiła, że dokona transferu czyli rozdzieli wizerunki świętych. Pomogła jej w tym opiekunka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki prof. Maria Lubryczyńska. – Wyszło to znakomicie, na tej podstawie powstała też praca magisterska – mówi Violetta Jarząbkowska.

– Na ikonie były nacięcia, po badaniach rentgenowskich okazało się, że są dwie warstwy, studentka była bardzo zdeterminowana, by je rozdzielić, wiec się zgodziłam. Oczywiście, pomogłam jej opracować metodę, jaką powinna zastosować – tłumaczy prof. Maria Lubryczyńska.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 14

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe