Gmina Dębowa Kłoda: Co z oczyszczalnią?

  • 07.04.2019, 09:15
  • TWA
Gmina Dębowa Kłoda: Co z oczyszczalnią? Zdjęcie poglądowe
Budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Białce oraz sieci kanalizacyjnej wokół jeziora miała się rozpocząć w ciągu najbliższych tygodni. Rozstrzygnięto nawet przetarg na wyłonienie wykonawcy, ale nie wiadomo, czy gminę będzie stać na kredyt, żeby pokryć wkład własny.

W pierwszym etapie zaplanowano budowę hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków o wydajności dobowej do 180 metrów sześciennych oraz budowę około 4 km sieci kanalizacyjnej wokół jeziora, do której miały zostać przyłączone wszystkie nieruchomości na tym terenie. W kolejnym etapie sieć miała być rozprowadzona po całej miejscowości w celu podłączenia do niej budynków jednorodzinnych.

Na wykonanie pierwszej części prac samorząd dostał 2 mln zł dofinansowania. Drugie tyle musi dołożyć sam. Nie ma jednak możliwości wygospodarowania takiej kwoty w budżecie. Musi więc zaciągnąć kredyt, co jak się okazuje nie będzie proste. - Nie ukrywam, że gmina jest zadłużona, a do tego planowanych jest sporo innych, nieco mniejszych inwestycji. Wobec tego nie wiem, czy na dzisiaj będzie nas stać na zaciągnięcie tak dużego kredytu, jaki jest potrzebny dla Białki – tłumaczy wójt Grażyna Lamczyk.

Przetarg na wyłonienie wykonawcy został jednak ogłoszony. Zgłosiły się cztery firmy, w tym jedna z Czech. Najkorzystniejszą cenę zaproponowało przedsiębiorstwo z Radzynia Podlaskiego, ale nie wiadomo, czy w tej sytuacji gmina podpisze z nim umowę. Nie wiadomo również, czy władzom uda się wydłużyć termin wykonania inwestycji na czas zdobycia zdolności kredytowych. Niewykluczone, że pozyskane pieniądze przepadną i Białka na budowę oczyszczalni ścieków oraz kanalizacji będzie musiała czekać kolejne lata.

 

TWA
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe