Międzyrzec Podlaski: Nowe symbole miasta

  • 13.04.2019, 08:45
  • Paulina Chodyka
Międzyrzec Podlaski: Nowe symbole miasta
Rada miasta przyjęła uchwałę o ustanowieniu herbu, flagi, banera, pieczęci, łańcuchów i sztandaru miasta oraz ustaliła zasady ich stosowania. Projekt herbu i innych insygniów miasta wcześniej pozytywnie zaopiniowała Komisja Heraldyczna.

Międzyrzec Podlaski posiada prawa miejskie nieprzerwanie od lat 30. lub 40. XV wieku. Jedynym źródłem sfragistycznym miasta z okresu staropolskiego są fotokopie i opisy słowne odcisku pieczęci miejskiej przyłożonej na dokumencie z 1777 roku. Herb, którym do tej pory dysponowało miasto został zatwierdzony w 1938 r. zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych, które jednak nie zawierało jego wizerunku. Herb ten widniał na budynku Miejskiej Rady Narodowej, ale został zamalowany około 1968 r. w czasie restaurowania budynku.

 W 2016 roku miasto zleciło opracowanie wzoru nie tylko herbu, ale także flagi, banera, pieczęci, łańcuchów, sztandaru oraz  Medalu i Odznaki Honorowej Zasłużony dla Miasta Międzyrzec Podlaskim, a dopiero 11 stycznia tego roku projekty uzyskały pozytywną opinię Komisji Heraldycznej. W herbie jedyną istotną zmianą jest użycie między ocelami podkowy połukrzyża kawalerskiego (połowa oddzielona linią pionową) zamiast krzyża pozbawionego jednego ramienia.

 

 

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe