To był złoty okres rozwoju Czemiernik

  • 14.04.2019, 08:30
  • Joanna Danielewicz
To był złoty okres rozwoju Czemiernik
Przez 361 lat Czemierniki były miastem. Dziś pamięć o tych czasach – najlepszych dla rozwoju miejscowości, jest tu wciąż żywa. Radni gminy specjalną uchwałą uczcili wszystkich, którzy przez wieki do świetności Czemiernik się przyczynili.

Uroczystą sesją rady gminy zainaugurowano obchody 510-lecia nadania praw miejskich Czemiernikom. Choć miejscowość dziś miastem nie jest, to okres, w którym była jednym z ważniejszych ośrodków na swoim terenie, wciąż jest dla mieszkańców ważna. Radni podczas uroczystej sesji 4 kwietnia, uczcili więc tych, dzięki którym Czemierniki miastem się stały, tych którzy w tej miejscowości przez wieki wspierali jej rozwój, oświatę, kulturę i tradycję, tych którzy z tej ziemi poszli do walki i uczestniczyli w zrywach narodowych, oraz tych którzy w latach pokoju, pracowali na rozwój Czemiernik i ich dobrobyt. Specjalną uchwałą uhonorowali też założycieli Czemiernickiego Towarzystwa Regionalnego, które swoją działalnością krzewi pamięć historyczną o swojej małej ojczyźnie, wśród młodego pokolenia czemierniczan i mieszkańców całego powiatu.

W 1509  roku, gdy wieś Czemierniki stała się własnością Firlejów, Mikołaj Firlej, za zasługi wojenne pod Smoleńskiem otrzymał od Zygmunta Starego przywilej magdeburski dla Czemiernik, zgodnie z którym miejscowość stała się miastem. Miasto otrzymało herb i samorząd. – To złoty okres w rozwoju Czemiernik. Wówczas powstaje wspaniały pałac Firlejów, nasz piękny kościół. Dzięki uzyskanym przez Jakuba Sobieskiego przywilejom, w mieście osiedlają się Żydzi. Powstaje piękny rynek. Dzięki społeczności żydowskiej zaczyna się rozwój gospodarczy miejscowości – mówi Ireneusz Kaczorek, dyrektor ZS w Czemiernikach i członek zarządu CzTR. – Dziś już miastem nie jesteśmy, ale wiele zostało tu śladów miejskiej świetność Czemiernik, które w tamtym czasie były perełką na tym terenie.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 15

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe