Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:45
Reklama
Reklama

To był złoty okres rozwoju Czemiernik

Przez 361 lat Czemierniki były miastem. Dziś pamięć o tych czasach – najlepszych dla rozwoju miejscowości, jest tu wciąż żywa. Radni gminy specjalną uchwałą uczcili wszystkich, którzy przez wieki do świetności Czemiernik się przyczynili.
To był złoty okres rozwoju Czemiernik

Uroczystą sesją rady gminy zainaugurowano obchody 510-lecia nadania praw miejskich Czemiernikom. Choć miejscowość dziś miastem nie jest, to okres, w którym była jednym z ważniejszych ośrodków na swoim terenie, wciąż jest dla mieszkańców ważna. Radni podczas uroczystej sesji 4 kwietnia, uczcili więc tych, dzięki którym Czemierniki miastem się stały, tych którzy w tej miejscowości przez wieki wspierali jej rozwój, oświatę, kulturę i tradycję, tych którzy z tej ziemi poszli do walki i uczestniczyli w zrywach narodowych, oraz tych którzy w latach pokoju, pracowali na rozwój Czemiernik i ich dobrobyt. Specjalną uchwałą uhonorowali też założycieli Czemiernickiego Towarzystwa Regionalnego, które swoją działalnością krzewi pamięć historyczną o swojej małej ojczyźnie, wśród młodego pokolenia czemierniczan i mieszkańców całego powiatu.

W 1509  roku, gdy wieś Czemierniki stała się własnością Firlejów, Mikołaj Firlej, za zasługi wojenne pod Smoleńskiem otrzymał od Zygmunta Starego przywilej magdeburski dla Czemiernik, zgodnie z którym miejscowość stała się miastem. Miasto otrzymało herb i samorząd. – To złoty okres w rozwoju Czemiernik. Wówczas powstaje wspaniały pałac Firlejów, nasz piękny kościół. Dzięki uzyskanym przez Jakuba Sobieskiego przywilejom, w mieście osiedlają się Żydzi. Powstaje piękny rynek. Dzięki społeczności żydowskiej zaczyna się rozwój gospodarczy miejscowości – mówi Ireneusz Kaczorek, dyrektor ZS w Czemiernikach i członek zarządu CzTR. – Dziś już miastem nie jesteśmy, ale wiele zostało tu śladów miejskiej świetność Czemiernik, które w tamtym czasie były perełką na tym terenie.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 15

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Może Pan doktor Halicki wnieść kolejnych kilkaset petycji do ratusza, co z pewnością zapisze się w historii miasta jako społeczna i bezpartyjna działalność obywatelska.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:44Źródło komentarza: Co dalej z obywatelskimi czwartkami bialczan?Autor komentarza: czytTreść komentarza: Dołaczam do Gratulacji, które się sypią ... tak od połowy, a od wielu. Ma Pan Wybór: może. Oby Pan nie musiał musieć. Proszę z uwaga, pochylić się, nad kolejnymi casusami (tylne drzwiczki do Konstytucji, praw obywatela)→ WodyPolskie- ... ... ... zaprzyjaźnieni Szambelani, oraz 2. sprwka: Nakaz zamykania Psa w boksie na noc. Jets prawny nakaz tego, ponoć (nie czytałem Rozporządzenia, nie jestem od tego. Ale Pan, już T A K. Tak pan wybrał i Paba Wybrano : D : Powodzenia życzę.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 09:59Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: JuliaTreść komentarza: Gratulacje dla Pani BeatyData dodania komentarza: 22.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Zmiana władzy w Olszance i Starej KornicyAutor komentarza: ZXTreść komentarza: Ach, przy tej okazji nalezy zlozyc gorace podziekowania na rece pana prezydenta Bialej Podlaskiej, Michala Litwiniuka, za udzielone poparcie panu Radzikowskiemu. Dziekujemy raz jeszcze panie prezydencie, walnie bowiem przyczynil sie Pan w ten sposob do zwyciestwa pana Gasiorowskiego.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:28Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: ZXTreść komentarza: I dobrze. Najwyzszy czas zakonczyc zielono-platformerskie rzady w tej gminie. Gatulujemy!Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:24Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad Gąsiorowski
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama