Upadłość konsumencka – podstawowe zagadnienia

  • 17.04.2019, 09:40
  • Artykuł Partnera
Upadłość konsumencka – podstawowe zagadnienia

Upadłość konsumencka obejmuje zmniejszenie lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, jeśli zaistniała sytuacja niezawinionej niewypłacalności. Upadłość konsumencka dotyczy osób, które wpadły w pętlę różnych zaciągniętych zobowiązań finansowych, czyli długów i nie potrafią się z niej wyplątać. Spłata pożyczek wydaje się prostym rozwiązaniem pod warunkiem, że mamy stałe źródło dochodu. Gorzej jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdy nasze dochody są niskie, a zobowiązania wobec banku czy innych wierzycieli wysokie. Podpowiadamy jak wybrnąć z tej kłopotliwej sytuacji.

Liberalizacja prawa w zakresie spłacania zobowiązań

Jednym ze sposobów jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dzięki takiej decyzji można nie tylko odsunąć od siebie widmo niespłaconych długów, ale także odzyskać równowagę finansową oraz równie ważny spokój ducha. Obecnie znowelizowane przepisy prawa upadłościowego i naprawczego upraszczają procedury, które pozwalają na ogłoszenie przez sąd upadłości konsumenckiej.

Konsekwencje i skutki upadłości konsumenckiej

Wydanie postanowienia dotyczącego ogłoszenia upadłości zawiera określone konsekwencje obejmujące sfery majątkowej czy relacji upadłego ze współmałżonkiem. Finalnie skutkiem upadłości konsumenckiej jest umorzenie nieuregulowanych zobowiązań w wyniku likwidacji masy upadłościowej albo wykonania plany spłaty długów wierzycielom. W praktyce oznacza to sprzedaż wszelkich cennych nieruchomości i ruchomości, czyli spieniężenie majątku osoby zadłużonej. Wprawdzie upadłość konsumencka  ogłoszone przez sąd jest równoznaczne z utratą majątku, jednak niezależnie od jej skutków stanowi ona znacznie bardziej atrakcyjny sposób rozwiązania niż uczestnictwo w postępowaniu egzekucyjnym.

Masa upadłościowa w procesie upadłości

W momencie wydania przez sąd postanowienia o upadłości konsumenckiej majątek należący do tzw. upadłego przechodzi pod zarząd syndyka jako tzw. masa upadłościowa. Masa upadłościowa zostaje spieniężona, a następnie podzielona pomiędzy wierzycieli, którym należy się spłata wierzytelności. Jeśli upadły nie dysponuje majątkiem, etap ten jest pomijany.

Konsekwencje prawne ogłoszenia bankructwa

Warto pamiętać, że jej najważniejszą konsekwencją jest realna szansa na pozbycie się długów. Po wydaniu przez sąd postanowienia o bankructwie firmy windykacyjne i inni wierzyciele nie mogą już dochodzić spłaty zaciągniętych zobowiązań, co oznacza również zawieszenie postępowania prowadzonego przez kancelarie komornicze. Więcej szczegółowych informacji na temat postępowania upadłościowego znajdziemy na stronie https://wyzerujdlugi.pl/upadlosc-konsumencka/

Alternatywy dla ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to jeden ze sposobów ogłoszenia bankructwa przez konsumenta. Oprócz niego dłużnik może również przedstawić wierzycielom propozycje układowe. W efekcie oznacza to przedstawienie warunków likwidacji i restrukturyzacji swojego majątku na zgromadzeniu wierzycieli. Określa się wówczas warunki oddłużenia. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla wierzycieli, którzy mają szansę na odzyskanie części swoich zobowiązań.

Artykuł Partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe