Zalutyń: Mimo trudności pomagają niepełnosprawnym

  • 22.04.2019, 09:03
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Zalutyń: Mimo trudności pomagają niepełnosprawnym
Życzliwość, zrozumienie, troska i pomoc – tak o Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zalutyniu mówią ci, którzy tam przebywają. – Jesteśmy dla naszych podopiecznych, wspieramy ich i przygotowujemy do samodzielnego życia – wyjaśnia dyrektor Bożena Guz. To właśnie dla nich będziemy kwestować podczas wielkiej Gali Niedźwiedzi Biznesu.

Placówka istnieje 37  lat. Ma za sobą wiele radosnych, jak i trudnych momentów. Jednym z nich było przenoszenie siedziby na skutek nietolerancji środowiska oraz próba likwidacji ze względów oszczędnościowych. – Potrzeby ośrodka są ogromne, dlatego liczy się dla nas każda złotówka – mówią zgodnie nauczyciele. 

Obecnie ośrodek obejmuje specjalistyczną opieką 46 dzieci w wieku od 3 do 24 lat. Placówka prowadzi wczesne wspomaganie rozwoju dla maluchów, starsze dzieci uczą się w szkole podstawowej specjalnej, a młodzież kontynuuje naukę w szkole przysposabiającej do pracy. W internacie ośrodka mieszka 26 wychowanków. Większość podopiecznych SOSW w Zalutyniu oprócz posiadania niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym lub znacznym cierpi na dodatkowe dysfunkcje, np.: wady serca, słuchu, wzroku, porażenie mózgowe, niedowłady kończyn, zaburzenia koordynacji ruchowej, autyzm, zaburzenia lub nawet brak mowy, niekontrolowanie potrzeb fizjologicznych.  – Duża liczba naszych uczniów zmaga się także z różnego rodzaju chorobami psychicznymi, które znacznie utrudniają im codzienne funkcjonowanie  i naukę – mówi z troską Bożena Guz.

Kadra pedagogiczna ośrodka stara  się zapewnić swoim podopiecznym szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo. – Dla nas każdy człowiek jest ważny i niepowtarzalny. Podczas jego codziennego zmagania się z niepełnosprawnością i ograniczeniami otaczamy go troską, miłością, życzliwością, bezwarunkową akceptacją oraz wszechstronną pomocą i opieką – opowiada jedna z nauczycielek, Barbara Brodacka. – Organizujemy  dla nich wiele atrakcji, takich jak: wycieczki, imprezy integracyjne, udział w konkursach i zawodach sportowych, hipoterapię (w ośrodku są dwa konie do tego celu) czy coniedzielne wyjazdy na basen.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 16

 

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe