Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 08:48
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Zalutyń: Mimo trudności pomagają niepełnosprawnym

Życzliwość, zrozumienie, troska i pomoc – tak o Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zalutyniu mówią ci, którzy tam przebywają. – Jesteśmy dla naszych podopiecznych, wspieramy ich i przygotowujemy do samodzielnego życia – wyjaśnia dyrektor Bożena Guz. To właśnie dla nich będziemy kwestować podczas wielkiej Gali Niedźwiedzi Biznesu.
Zalutyń: Mimo trudności pomagają niepełnosprawnym

Placówka istnieje 37  lat. Ma za sobą wiele radosnych, jak i trudnych momentów. Jednym z nich było przenoszenie siedziby na skutek nietolerancji środowiska oraz próba likwidacji ze względów oszczędnościowych. – Potrzeby ośrodka są ogromne, dlatego liczy się dla nas każda złotówka – mówią zgodnie nauczyciele. 

Obecnie ośrodek obejmuje specjalistyczną opieką 46 dzieci w wieku od 3 do 24 lat. Placówka prowadzi wczesne wspomaganie rozwoju dla maluchów, starsze dzieci uczą się w szkole podstawowej specjalnej, a młodzież kontynuuje naukę w szkole przysposabiającej do pracy. W internacie ośrodka mieszka 26 wychowanków. Większość podopiecznych SOSW w Zalutyniu oprócz posiadania niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym lub znacznym cierpi na dodatkowe dysfunkcje, np.: wady serca, słuchu, wzroku, porażenie mózgowe, niedowłady kończyn, zaburzenia koordynacji ruchowej, autyzm, zaburzenia lub nawet brak mowy, niekontrolowanie potrzeb fizjologicznych.  – Duża liczba naszych uczniów zmaga się także z różnego rodzaju chorobami psychicznymi, które znacznie utrudniają im codzienne funkcjonowanie  i naukę – mówi z troską Bożena Guz.

Kadra pedagogiczna ośrodka stara  się zapewnić swoim podopiecznym szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo. – Dla nas każdy człowiek jest ważny i niepowtarzalny. Podczas jego codziennego zmagania się z niepełnosprawnością i ograniczeniami otaczamy go troską, miłością, życzliwością, bezwarunkową akceptacją oraz wszechstronną pomocą i opieką – opowiada jedna z nauczycielek, Barbara Brodacka. – Organizujemy  dla nich wiele atrakcji, takich jak: wycieczki, imprezy integracyjne, udział w konkursach i zawodach sportowych, hipoterapię (w ośrodku są dwa konie do tego celu) czy coniedzielne wyjazdy na basen.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 16

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: JuliaTreść komentarza: Gratulacje dla Pani BeatyData dodania komentarza: 22.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Zmiana władzy w Olszance i Starej KornicyAutor komentarza: ZXTreść komentarza: Ach, przy tej okazji nalezy zlozyc gorace podziekowania na rece pana prezydenta Bialej Podlaskiej, Michala Litwiniuka, za udzielone poparcie panu Radzikowskiemu. Dziekujemy raz jeszcze panie prezydencie, walnie bowiem przyczynil sie Pan w ten sposob do zwyciestwa pana Gasiorowskiego.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:28Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: ZXTreść komentarza: I dobrze. Najwyzszy czas zakonczyc zielono-platformerskie rzady w tej gminie. Gatulujemy!Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:24Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: czyt →T łłO!Treść komentarza: +PLU sssss. Zadałem pytania, proszę odpowiadać na pytania. Nawzajem. Nie wstydzę się zdania, znają mnie u Nas. Nie wychylaj się proszę, głębiej Dziubek w norce. Sprawka jest p o w a ż n a. Władze (lokalne) jeszcze nie wiedzą, jak NA TAKIE, reagować. Policja jest ślepa i jednostronna, pomija przyczynianie się i ... lobbowanie HodowcówPsów. Robi dla nich. Skandal. Także, jeszcze się nie zorientowali. Pies w kojcu= a g re s j a. Pies to nie zabawka.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:21Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: rodzicTreść komentarza: Jeszcze jedno. Pełnoletni nie oznacza dorosły. Dorosły jest w 99% samowystarczalny. Poniżej 90% jest to osoba pełnoletnia wymagająca mniejszych bądź większych korekt, wskazówekData dodania komentarza: 21.04.2024, 01:25Źródło komentarza: Dorośli uczniowie nie chcą, żeby rodzice przeglądali ich oceny
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama