Bialskie szkoły podzielone, w Międzyrzecu i Terespolu już nie strajkują

  • 23.04.2019, 11:15
  • Paulina Chodyka
Bialskie szkoły podzielone, w Międzyrzecu i Terespolu już nie strajkują
Strajk w oświacie trwa już od ponad dwóch tygodni. Ostatnio pojawiły się informacje, że niektórzy nauczyciele chcą zrezygnować z niego na okres przerwy świątecznej. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w w Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim oraz Terespolu.

Jak poinformował nas, 19 kwietnia, Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału edukacji w bialskim urzędzie miasta, strajk do wtorku 23 kwietnia, zawiesiły trzy placówki: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 oraz ZSO nr 2. Wszystkie pozostałe, oprócz Szkoły Podstawowej nr 4, której nauczyciele zakończyli akcję, nadal protestują. Zarówno w Terespolu jak i Międzyrzecu Podlaskim akcję zawiesiły wszystkie placówki. W Terespolu strajkowały zresztą tylko dwa dni, a w tamtejszej SP nr 2 do czwartku, 18 kwietnia, nie pracowała jedna osoba. W Międzyrzecu wszystkie szkoły poszły śladem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który jako pierwszy zawiesił strajk na prośbę rodziców. – Można było dostrzec dużą determinację nauczycieli, niezależnie od przynależności związkowej. Należy zaznaczyć, że strajkowali także wszyscy pracownicy niepedagogiczni. Pierwszego dnia spotkałem się ze wszystkimi komitetami strajkowymi, by porozmawiać o ich zamiarach i zapewnić o wsparciu przez samorząd – relacjonuje burmistrz Zbigniew Kot.

Tymczasem w czwartek, 18 kwietnia, odbyły się kolejne negocjacje nauczycieli z rządem, jednak ponownie zakończone fiaskiem. Sytuację na linii rząd-nauczyciele po rozmowach skomentowała Ewa Tatarczak, przewodnicząca ogólnopolskich Związków Zawodowych "Rada Poradnictwa". - Rozważamy bardzo różne strategie na poziomie decyzyjnym. To jak zachowuje się rząd z punktu widzenia prowadzenia negocjacji jest prowokacyjne i konfrontacyjne. Na razie nie ma przełomu w rozmowach, ponieważ nie ma dobrej woli ze strony rządzących - komentuje liderka związkowców. Jak podkreśla wszelkie propozycje nauczycieli są od razu odrzucane. Nie ma również dyskusji merytorycznej.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 17

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dariuszz
Dariuszz 24.04.2019, 18:52
Przedstawianie nieprawdziwe informacje. W LO w Międzyrzecu przy Lubelskiej dalej strakują.
ja
ja 24.04.2019, 09:31
Te informacje nie są prawdziwe, w szkole nr 3 w Międzyrzecu nadal strajkują

Pozostałe