Biała Podlaska: Miasto może stracić miliony

  • 25.04.2019, 09:33
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Miasto może stracić miliony
Przedłużający się strajk nauczycieli stawia pod znakiem zapytania nie tylko to, czy matury się odbędą, zakłóca również realizację projektów finansowanych z pieniędzy Unii Europejskiej. Fakt, iż zajęcia nie zostaną odpracowane na czas, może bowiem doprowadzić nawet do konieczności zwrócenia funduszy przez samorządy. A nie są to małe kwoty, gdyż przekraczają nawet 3 mln zł.

Iwona Nakielska, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnego Programu Operacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie podkreśla, iż poziom realizacji projektu jest każdorazowo oceniany. - Jeżeli beneficjent nie zdołał zrealizować tych celów w 100 procentach możemy proporcjonalnie zmniejszyć wartość przyznanego dofinansowania. Oznacza to konieczność zwrotu już przekazanych środków, lub zmniejszenia ostatniej transzy pieniędzy przekazywanych beneficjentowi – wyjaśnia.

Rzecznik marszałka województwa Remigiusz Małecki nie ukrywa, że w szczególnie drastycznych przypadkach instytucja może z tego powodu rozwiązać umowę. - Wówczas beneficjent, który otrzymał dofinansowanie w formie zaliczki lub refundacji poniesionych kosztów, będzie musiał te pieniądze oddać – mówi. Nadmienia też, że każdy przypadek traktowany jest indywidualnie. I zwraca uwagę, że w trakcie realizacji projektów unijnych zdarzają się sytuacje niedozwolone, które skutkują określonymi karami. Te określone są przede wszystkim w umowie z beneficjentem korzystającym ze wsparcia UE. Z kolei marszałek Jarosław Stawiarski zaznacza, że umowy zawierane przez samorząd województwa z beneficjentami RPO wyznaczają okres wprowadzania projektu. - Musi być on realizowany w oparciu o harmonogram, będący elementem samego wniosku o dofinansowanie. W odpowiedzi na uzasadniony wniosek beneficjenta możemy zgodzić się na zmiany okresu realizacji projektu. I nie jest tajemnicą, że z tej możliwości korzystamy – zauważa marszałek.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 17

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Przeciwna strajkowi
Przeciwna strajkowi 25.04.2019, 19:29
I w takiej sytuacji nauczyciele powinni z wlasnej kieszeni oddać za niezrealizowane projekty

Pozostałe