Sadzimy las z prezydentem

  • 26.04.2019, 09:42 (aktualizacja 26.04.2019, 10:06)
  • Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski
Sadzimy las z prezydentem
26 kwietnia przyjdź do Nadleśnictwa Międzyrzec, weź sadzonki dębu i posadź swoje drzewka! Nadleśnictwo Międzyrzec włącza się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY. Akcja, zainicjowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, odbędzie się 26 kwietnia we wszystkich 430  nadleśnictwach w  Polsce. Leśnicy rozdadzą w tym dniu  co najmniej 100 tys. sadzonek.

- W imieniu pana Prezydenta i Lasów Państwowych zapraszam mieszkańców Międzyrzeca i okolic 26 kwietnia na godz. 9:00, na ul. Warszawską. Tam w ramach akcji #sadziMY będą rozdawane sadzonki. Będzie je można posadzić na własnym gruncie, aby móc później samodzielnie pielęgnować i podziwiać jak rośnie  drzewko -  symbol 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - podkreśla Leszek Michalec, nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec. W specjalnym namiocie, który stanie przed budynkiem nadleśnictwa, znajdzie się ok. 400 sadzonek dębu. – Dąb, który można  nazwać „królem” polskich lasów, będzie przypominał o wielkim wydarzeniu, jakie obchodziliśmy w ubiegłym roku w naszym kraju – dodaje nadleśniczy. 

Dzięki inicjatywie Prezydenta RP…
Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec - drewno - tworzący domy również dla nas.Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.Dzięki inicjatywie Prezydenta RP teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo. 
Symboliczna inauguracja
 Uroczystej inauguracji akcji #sadziMY dokona  26 kwietnia prezydent Andrzej Duda. Wraz z pierwszą damą weźmie udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w  Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu. W wydarzeniu obok pary prezydenckiej uczestniczyć będą m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tys.
Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90 proc. całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew. 

Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe