Gmina Kąkolewnica: Powiat wycofuje wniosek z konkursu i rezygnuje z dotacji

  • 04.05.2019, 09:57
  • Joanna Danielewicz
Gmina Kąkolewnica: Powiat wycofuje wniosek z konkursu i rezygnuje z dotacji
Brzozowica Duża mogłaby mieć w tym roku nową nawierzchnię na drodze prowadzącej przez wieś. Wniosek na jej modernizację pomyślnie przeszedł konkurs w ramach programu Fundusz Dróg Samorządowych. Niestety remontu nie będzie, bo powiat postanowił wycofać projekt z dofinansowania.

Wniosek na przebudowę drogi powiatowej w Brzozowicy do rządowego programu złożył jeszcze poprzedni zarząd powiatu. Przedsięwzięcie wyceniono na 4,5 mln zł. Dotacja z FDS miała wynieść 50 procent. Resztę, czyli 2 mln 266 tys. zł miał dołożyć powiat i gmina Kąkolewnica. Niestety okazało się, że powiat nie wyłoży na drogę ani złotówki. Choć rozmowy między samorządami trwały na ten temat od miesięcy, władzom gminy nie udało się przekonać starosty.

W ubiegłym roku gmina Kąkolewnica zrezygnowała z realizacji inwestycji na ul. Wschodniej. Wówczas samorząd nie był w stanie wydać na tę inwestycję tyle, ile wynikło z przetargów. Pieniądze zabezpieczone w budżecie gminy na realizację Wschodniej, samorząd przekazał w formie darowizny powiatowi. Dzięki temu wykonane zostały remonty dwóch innych odcinków dróg. Na drogę od Brzozowicy Małej do Brzozowicy Dużej gmina przykazała powiatowi 363 tys. zł, a na odcinek drogi w Brzozowicy Małej - 182 tys. zł. Wówczas też ustalono, że odcinek od Brzozowicy Dużej do Polskowoli jest w takim stanie, że wymaga znacznie większych nakładów finansowych. Jak zapewniał ówczesny wójt gminy Kąkolewnica, powiat zobowiązał się, że będzie chciał zmodernizować cały odcinek do Brzozowicy Dużej. Na drogę składany miał być wniosek do wojewody, by pozyskać fundusze.

Tak się też stało. Wniosek przeszedł i otrzymał dofinansowanie. Jednak o jego losie zadecydował ponownie powiat. Nowy zarząd, zanim jeszcze rozstrzygnięcia konkursowe zapadły, sygnalizował, że drogi w Brzozowicy Dużej na razie modernizować nie będzie, bo koszty niekwalifikowane do dofinansowania są tam zbyt duże. - W związku z rozstrzygnięciem konkursu otrzymaliśmy ostatnio pytanie od wojewody, czy nasze wnioski o dotację utrzymujemy. Zdecydowaliśmy się wycofać wniosek dotyczący drogi w Brzozowicy Dużej. Zarząd stoi na stanowisku, że mamy ważniejsze zadania do wykonania – mówił na ostatniej sesji rady powiatu starosta Szczepan Niebrzegowski. Przyznał wprawdzie, że gmina zaoferowała partycypowanie w kosztach niekwalifikowanych, które w przypadku tego przedsięwzięcia wynoszą pół min złotych. - Trzeba sobie powiedzieć wprost, we współpracy z gminami przy współfinansowaniu inwestycji, to powiat jest tym biednym krewnym – dodał starosta.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 18

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
NIE polityce
NIE polityce 05.05.2019, 23:50
Żenada. Radni powiatowi zapomnieli dla kogo pracują i kto ich wybrał?

Pozostałe