Powiat bialski: Niech strzeże nas święty Florian [GALERIA]

  • 08.05.2019, 13:52
  • Anna Chodyka
Powiat bialski: Niech strzeże nas święty Florian [GALERIA]
W Kodniu druhowie i druhny modlili się o tyle samo wyjazdów, co powrotów z akcji ratowniczych w czasie XX Pielgrzymki Strażaków Powiatu Bialskiego, a także wspominali swojego patrona. W wydarzeniu wzięło ponad kilkaset osób.

Na początku orkiestra, poczty sztandarowe i uczestnicy przemaszerowali na plac celebry znajdujący się na Kalwarii. Tam starosta Mariusz Filipiuk, komendant PSP w Białej Podlaskiej Artur Tomczuk oraz wójt Jerzy Troć złożyli kwiaty pod figurą św. Floriana i zapalili znicze. Po tym odśpiewano państwowy i podniesiono flagę państwową na maszt, a na gminnego kapelana strażaków gminy Kodeń powołano o. Damiana Dybałę. Medale i odznaczenia wręczono po zakończeniu nabożeństwa. Imprezie towarzyszył koncert strażackiej orkiestry dętej z Brześcia. 

Artur Tomczuk poszedł w ślady ojca i związał się z zawodem strażaka w 1993 r. kiedy dostał się na studia do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. – Nie myśli się o satysfakcji z pracy, raczej o tym, że chce się ratować komuś życie. Często zwykłe "Dziękuję!" od osoby, której się pomogło jest największą nagrodą za nasz trud – zauważa komendant. I dodaje, że pamięta się najtrudniejsze akcje, w których były ofiary śmiertelne. Przyznaje, że przydatny jest wówczas kontakt z innymi strażakami.

- Czasami trzeba odreagować wewnętrznie bolesne uczucia, zdarza się też, że konieczna jest konsultacja z psychologiem – dodaje. Największym wyzwaniem dla strażaków są zdarzenia, w których zagrożone są dzieci. Zwłaszcza, jeżeli mają własne pociechy. Stąd, trzeba pewne emocje powstrzymać. - Bywa, że ktoś mówi, iż strażak jest oschły, ale raczej wynika to z profesjonalizmu. Oczywiście, jeśli jest czas i taka potrzeba to przytulamy i dodajemy otuchy poszkodowanym – opowiada szef PSP. 
Praca do utraty sił

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 19

 

Anna Chodyka

Zdjęcia (51)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe