Region: Uprzątnęli ponad 45 ton śmieci!

  • 08.05.2019, 14:30
  • Paulina Chodyka
Region: Uprzątnęli ponad 45 ton śmieci!
"Operacja Czysta Rzeka" to inicjatywa zespołu "Kraina Bugu". Magazynu, który od lat zrzesza miłośników nadbużańskich terenów. Z lokalnego przedsięwzięcia przerodziła się w ogólnopolską akcję sprzątania rzek. W finałowym sprzątaniu wzięło udział prawie 1800 wolontariuszy, którzy zebrali ponad 45 ton śmieci z nadrzecznych terenów.

Akcja "Operacja Czysta Rzeka", jak mówią organizatorzy, powstała z potrzeby wzięcia odpowiedzialności za krainę Bugu. Rzeki leżącej w sercu Podlasia – ostatniej tak dużej, w pełni dzikiej i zachowanej w stanie naturalnym, która jest ewenementem nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie.

– Pomysł powstał na początku 2019 roku, kiedy stwierdziliśmy, że jako "Kraina Bugu" mamy wokół siebie wspaniałych ludzi, którym zależy na nadbużańskich terenach. Postanowiliśmy więc zainicjować taką akcję, jak sprzątanie Bugu i ewentualnie jego dopływów. Po rozpoczęciu rejestracji sztabów dostaliśmy mnóstwo telefonów z różnych stron kraju od osób, które także chciałyby dołączyć do akcji. Łącznie udało się posprzątać około 100 lokalizacji, głównie we wschodniej Polsce, ale udało się także dotrzeć z akcją za Wisłę, dostawaliśmy nawet telefony z Niemiec, Irlandii i Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia Daniel Parol, inicjator akcji i redaktor naczelny magazynu "Kraina Bugu".

Uroczysty finał i podsumowanie akcji odbyło się 2 maja w Zamku Janów Podlaski, gdzie na wolontariuszy i osoby wspierające akcję czekało mnóstwo atrakcji m.in. warsztaty i koncerty. Gwiazdą wieczoru był Jacek Kleyff z Orkiestrą Na Zdrowie, który użyczył swojego utworu "Huśtawki" jako hymnu promującego inicjatywę.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 19

 

Paulina Chodyka

Zdjęcia (43)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe