Region: Hospicjum prosi o wsparcie

  • 10.05.2019, 09:33
  • Tomasz Wachulski
Region: Hospicjum prosi o wsparcie
Sanepid grozi zamknięciem dotychczas funkcjonującego hospicjum we Włodawie. Inspektorzy uznali bowiem, że pomieszczenia nie spełniają wymogów prawnych. Jedynym wyjściem z tej patowej sytuacji i ratunkiem dla pacjentów jest niezwłoczne dokończenie budowy nowego obiektu, które powstaje przy ulicy Pancerniaków. Na to potrzebne są jednak ogromne środki.

Do tej pory hospicjum stacjonarne znajduje się przy oddziale dziecięcym włodawskiego szpitala. Miejsca jest tam jednak zbyt mało, w stosunku do potrzeb. - Mamy osiem łóżek, a rocznie przez nasz oddział przechodzi około 140 pacjentów, dlatego cześć osób kierujemy na oddziały szpitalne. Nasi pacjenci to też mieszkańcy powiatu parczewskiego i części bialskiego. Kolejnych 130 chorych mamy w hospicjum domowym. To osoby z całego województwa a nawet z innych części kraju – wyjaśnia Wiesława Puchala, kierownik Włodawskiego Zakładu Opieki Hospicyjnej.

Ale dalsze funkcjonowanie hospicjum przy szpitalu jest zagrożone. Zdaniem inspektorów sanepidu pomieszczenia nie spełniają bowiem wszystkich wymogów wynikających z prowadzenia tego typu działalności leczniczej. Hospicjum jest na pierwszym piętrze budynku, a powinno znajdować się na parterze. Nie ma tam też windy. Po trzecie jest zbyt ciasno. - Jeśli nie zlikwidujemy tych niedogodności, albo nie przeprowadzimy się do nowej placówki, będziemy musieli zamknąć zakład – dodaje Puchala.

Jak można pomóc w dokończeniu budowy hospicjum?

Wystarczy przelać dowolną kwotę na numer rachunku bankowego Stowarzyszenia Włodawskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum: 68 1500 1373 1213 7003 8391 0000.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 19

Tomasz Wachulski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe