Biała Podlaska: "Wybuchowy" początek matur podniósł ciśnienie

  • 14.05.2019, 14:04
  • Ewa Staszewska
Biała Podlaska: "Wybuchowy" początek matur podniósł ciśnienie
Początek matur nie szczędził tegorocznym abiturientom emocji. Do egzaminacyjnego stresu doszły nerwy związane z alarmem bombowym. Ten już drugiego dnia matur objął szkoły w całym kraju. Dotarł również do bialskich szkół. Powiadomienia o podłożeniu bomb były wysyłane mailowo.

 

We wtorek, 7 maja całą Polskę obiegła wiadomość, że szkoły, w których odbywają się matury otrzymują mailowe ostrzeżenia o podłożonych bombach. Z informacji przekazanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że we wtorek ponad 660 szkół zgłosiło fakt otrzymania drogą mailową informacji o bombie. Egzaminy rozpoczęły się z opóźnieniem w 181 szkołach.

Alarm nie ominął Białej. Tu zaistniała potrzeba ewakuowania budynków, jeszcze przed rozpoczęciem matur. – 7 maja ewakuowano uczniów znajdujących się w szkole o godz. 7.50, a więc przed rozpoczęciem się egzaminów. W tym czasie było ich jeszcze bardzo niewielu. Po  sprawdzeniu pomieszczeń szkoły przez służby policji i straży pożarnej młodzież rozpoczęła pisanie matur z opóźnieniem ok. 15 min. – mówi Przemysław Olesiejuk, dyrektor ZSO nr 3 w Białej Podlaskiej. –  8 maja mimo informacji mailowej o podłożeniu ładunku, po sprawdzeniu budynku pod kątem zagrożenia, matury rozpoczęły się bez opóźnienia. Nie było ewakuacji. Ocena ryzyka zagrożenia przez służby CBŚ i Policji była jako niska. Mimo to alarm wprowadził chwilowe niepotrzebne napięcie, w tak ważnym momencie jak egzamin maturalny. Nie odnotowaliśmy reakcji skrajnych – strachu, ucieczki itp. Młodzież była świadoma sytuacji i realnego braku zagrożenia.

Informacje o możliwych atakach bombowych podniosły jednak poziom stresu u tegorocznych maturzystów. – Kazali mi stanąć na pobliskim parkingu. Pomyślałem, że nie będę pisać matury – relacjonował Kirył Kozubaj, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego E. Plater w Białej Podlaskiej. W podobnym tonie wypowiedział się Adrian Siemieniuk, uczeń tej samej szkoły:  – Pomimo że boję się trochę egzaminu, zestresowało  mnie to, że może się nie odbyć. Moja nauka poszłaby na marne.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 20

 

Ewa Staszewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe