Przykładowa droga zawodowa programisty – Full Stack Developer

  • 15.05.2019, 09:17 (aktualizacja 15.05.2019, 14:39)
  • Artykuł Partnera
Przykładowa droga zawodowa programisty – Full Stack Developer

Branża IT przyciąga coraz więcej młodych osób, które mimo braku studiów kierunkowych, pragną zostać specjalistami w programowaniu. Jednym ze stanowisk jest Full Stack Developer, który jest odpowiedzialny zarówno za Front-end jak i Back-end. Niektórzy nazywają takiego pracownika „człowiekiem orkiestrą”, nie da się ukryć, że osoba pretendująca do miana Fullstacka musi wykazać się szeroką wiedzą i odpowiednimi umiejętnościami.

Niezbędna wiedza z Front-endu

Full Stack Developer musi mieć wiedzę z zakresu HTML-a odpowiedzialnego za strukturę strony cz aplikacji. Poza tym, osoba na tym stanowisku powinna biegle poruszać się w CSS-ie i znać przynajmniej jeden pre-procesor np. SASS lub LESS, który znacznie ułatwia pracę. Oczywiście dochodzi do tego jeszcze wiedza z Java Script. Jeszcze nie tak dawno, wystarczyła znajomość biblioteki JS – jQuery, ale obecnie front-end bardzo się rozwinął i do podstawowych wymienionych już języków, należy dołożyć jeszcze React/AngularJS/Ember.js lub Vue.js. Przy korzystaniu z takich zasobów niezbędna jest umiejętność używania menadżera zależności – Yarn lub NPM. Dodatkowo, warto mieć wiedzę o Bootstrapie i Twitterze. Zarządzanie kodem ułatwi natomiast Webpack, Gulp lub Grunt.

Back-end – niezbędne umiejętności

Do tworzenia aplikacji webowych niezbędna jest znajomość konkretnego języka i jego frameworka. Do wyboru jest kilka par: PHP-Symfony, Python-Django, JavaScript-Express, Java-Spring i Ruby-Ruby on Rails. Korzystanie z frameworków znacznie ułatwia utrzymanie aplikacji. Używają ich dobrzy programiści, którzy tworzą czysty i uniwersalny kod. Chcąc zostać Full Stack Developerem, zainteresowany powinien już na etapie nauki języków śledzić najnowsze oferty pracy i zapoznawać się z obecnymi wymaganiami na to stanowisko. Aktualne ogłoszenia można znaleźć np. na: https://dotlinkers.pl/. Oferty podzielone są na miasta i stanowiska.

Wiedza o bazach danych i administracji serwera

Skoro Full Stack Developer musi mieć wiedzę o wszystkim, nie można zapomnieć o bazach danych. Na tym stanowisku niezbędna jest znajomość danych relacyjnych – SQL oraz NoSQL, a także metod ich przechowywania w pamięci. Trzeba wiedzieć, że dobra znajomość zagadnienia baz danych jest niezbędna do utrzymania wydajnej aplikacji. Poza tym, programista na tym stanowisku musi umieć organizować cały kod i znać wzorce projektowe. Niezbędna jest wiedza dotycząca przechowywania konkretnych plików i protokołu HTTP oraz zasad projektowania REST API. Ostatnim zagadnieniem, które powinien znać Full Stack Developer jest administracja aplikacji. Przydatnym narzędziem jest w tym wypadku Docker.

Jak widać dobry Full Stack Developer musi wykazać się szeroką wiedzą dotycząca każdego aspektu aplikacji. Osoba na tym stanowisku powinna rozumieć wszystkie procesy zachodzące we front-endzie i back-endzie. Dzięki temu będzie mogła poszerzać swoje umiejętności i wiedzę w konkretnym kierunku, w zależności od potrzeb.

Artykuł Partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Arek
Arek 16.05.2019, 19:58
Krótko i na temat. Warto jeszcze może wspomnieć w której języki programowania jeśli chodzi o backend są godne polecenia teraz i w przyszłości. Jeśli patrzymy na ogłoszenia to widzimy, że nadal króluje java. Dlaczego warto uczyć się nadal javy możemy przeczytać na https://javadeveloper.pl/czy-w… Bardzo na znaczeniu zyskuje też python szczególnie w obszarze big data i machine learning. Dlaczego python można przeczytać na https://antyweb.pl/dlaczego-wa…

Pozostałe