Biała Podlaska: Święto pułkowe to już bialska tradycja [GALERIA]

  • 16.05.2019, 10:32 (aktualizacja 16.05.2019, 13:03)
  • Justyna Madan
Biała Podlaska: Święto pułkowe to już bialska tradycja [GALERIA]
Uroczystości pod pomnikiem, msza święta i festyn wojskowy na placu Wolności - tak bialczanie świętowali w niedzielę, 12 maja, dzień 34 pułku piechoty. Nie zabrakło wspomnień, wzruszeń, a także odznaczeń dla zasłużonych. Tego dnia nie zapomniano również o Józefie Piłsudskim w rocznicę jego śmierci.

Obchody święta 34 pułku piechoty w 2016 roku przywrócił w mieście Dariusz Stefaniuk, który był wówczas prezydentem Białej Podlaskiej. Rok temu zrekonstruowano pułkowy  sztandar, oryginalny znajduje się w londyńskim muzeum. Został on odtworzony na podstawie zdjęć z dokładnością 1:1.

– Jest to święto, które w Białej Podlaskiej w XX-leciu międzywojennym było bardzo ważnym dniem, mocno obchodzonym. To święto, które miało docenić wkład i trud żołnierzy 34 pułku, którzy byli związani z naszym miastem. Kilka lat temu, gdy byłem prezydentem, przywróciłem obchody po wielu latach. Tego dnia składamy kwiaty i gromadzimy się przy pomniku 34 pułku. Udało nam się przy tej okazji zorganizować piknik wojskowy, który zawsze ma duży rozmach – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Dariusz Stefaniuk. – Idea była taka, żeby to było święto wszystkich służb mundurowych, wszystkich służb, które są w naszym mieście i są z nim związane. Sztandar, który odtworzyliśmy w zeszłym roku, uczestniczy we wszystkich uroczystościach wojskowych, patriotycznych, tak żeby też młodzież pamiętała o tym, że taki pułk istniał. 

Święto 34 pułku piechoty to nie tylko nauka historii i kultywowanie tradycji, ale również przypomnienie mieszkańcom miasta o jednostce, która w latach latach 1918-1939 stacjonowała nad Krzną. Pod pomnikiem przy ul. Warszawskiej zebrały się delegacje władz miasta, bialskich instytucji, szkół i organizacji.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 20

 

Justyna Madan

Zdjęcia (98)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe