Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:32
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Święto pułkowe to już bialska tradycja [GALERIA]

Uroczystości pod pomnikiem, msza święta i festyn wojskowy na placu Wolności - tak bialczanie świętowali w niedzielę, 12 maja, dzień 34 pułku piechoty. Nie zabrakło wspomnień, wzruszeń, a także odznaczeń dla zasłużonych. Tego dnia nie zapomniano również o Józefie Piłsudskim w rocznicę jego śmierci.
Biała Podlaska: Święto pułkowe to już bialska tradycja [GALERIA]

Obchody święta 34 pułku piechoty w 2016 roku przywrócił w mieście Dariusz Stefaniuk, który był wówczas prezydentem Białej Podlaskiej. Rok temu zrekonstruowano pułkowy  sztandar, oryginalny znajduje się w londyńskim muzeum. Został on odtworzony na podstawie zdjęć z dokładnością 1:1.

– Jest to święto, które w Białej Podlaskiej w XX-leciu międzywojennym było bardzo ważnym dniem, mocno obchodzonym. To święto, które miało docenić wkład i trud żołnierzy 34 pułku, którzy byli związani z naszym miastem. Kilka lat temu, gdy byłem prezydentem, przywróciłem obchody po wielu latach. Tego dnia składamy kwiaty i gromadzimy się przy pomniku 34 pułku. Udało nam się przy tej okazji zorganizować piknik wojskowy, który zawsze ma duży rozmach – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Dariusz Stefaniuk. – Idea była taka, żeby to było święto wszystkich służb mundurowych, wszystkich służb, które są w naszym mieście i są z nim związane. Sztandar, który odtworzyliśmy w zeszłym roku, uczestniczy we wszystkich uroczystościach wojskowych, patriotycznych, tak żeby też młodzież pamiętała o tym, że taki pułk istniał. 

Święto 34 pułku piechoty to nie tylko nauka historii i kultywowanie tradycji, ale również przypomnienie mieszkańcom miasta o jednostce, która w latach latach 1918-1939 stacjonowała nad Krzną. Pod pomnikiem przy ul. Warszawskiej zebrały się delegacje władz miasta, bialskich instytucji, szkół i organizacji.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 20

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama