Gmina Sosnówka: Zamiast pomóc chcą mnie ubezwłasnowolnić!

  • 16.05.2019, 13:46
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Sosnówka: Zamiast pomóc chcą mnie ubezwłasnowolnić!
Od lat trwa konflikt między mieszkańcem Żeszczynki a GOPS-em w Sosnówce. Mężczyzna twierdzi, że pracownicy placówki chcą go "na siłę" umieścić w zakładzie opiekuńczym, co ma być zemstą za wygrane sprawy sądowe. Urzędnicy zaś tłumaczą, że mężczyzna pije i żadna pomoc nie daje pożądanych efektów.

Spór trwa od 2010 r. W Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej odbyło się już kilka spraw przeciw Wiesławowi Janusiowi. – Chciano mnie skierować na przymusowe leczenie, ubezwłasnowolnić i wysłać do zakładu opiekuńczego. Wszystkie sprawy wygrałem, udowodniłem że wnioski są bezpodstawne i to rozzłościło urzędników – opowiada mieszkaniec Żeszczynki. 

Mężczyzna jest osobą niepełnosprawną i niezdolną do samodzielnej egzystencji. W wyniku odmrożenia obcięto mu dwie nogi. Porusza się na wózku inwalidzkim. – Mieszkam sam. Nie mam renty. Może i udałoby się złożyć wniosek, ale gorzej sprawa wygląda ze zbieraniem świadectw pracy. Zostałem z tym sam i nie radzę sobie w tym temacie – żali się pan Wiesław. – O pomoc "opieki" nie mogę się doprosić. Zimą wnioskowałem o zakup opału. Odpowiedziano, że mi się nie należy. Sam zorganizowałem sobie drewno. Podobnie było z prośbą o opłacenie rachunku za prąd. Obecnie pobieram jedynie zasiłek pielęgnacyjny.

Jednocześnie dodaje, że GOPS próbował wbrew jego woli skierować go do zakładu opiekuńczego. – Wiesław Januś jest naszym podopiecznym. Niestety kontakt z nim jest bardzo utrudniony. To nie prawda, że przedłużamy procedurę przyznania zasiłku. Nasz pracownik nie mógł przeprowadzić wywiadu środowiskowego, dlatego został wyznaczony kolejny termin. Podopieczny nie wpuścił go do domu – tłumaczy kierownik sosnowskiego GOPS-u, Aleksandra Kuczyńska.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 20

 

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
multioperator@o2.pl
[email protected] 17.05.2019, 11:35
PANIE WIESŁAWIE...
O TEJ TRZEBA POWIADOMIĆ:
RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH ,
A O ZANIECHANIACH URZĘDNICZYCH, kierownik sosnowskiego GOPS-u, Aleksandra Kuczyńska,
DOBRZE ZAWIADOMIĆ O TYCH ZANIECHANIACH TAKŻE PROKURATOR OKRĘGOWEGO:
-Z ART .231 KK ,
-SYTUACJI KTÓRA MOGŁA DOPROWADZIĆ NAWET DO KONSEKWENCJI Z ART 160-163.KK
ART.193 KK..PRÓBY WTARGNIĘCIA URZĘDNIKÓW DO PRYWATNEGO DOMU,
-TO ZNAMIONA NĘKANIA Z NARUSZENIEM MIRU DOMOWEGO,O WIZYCIE TAKIEJ POWINIEN BYĆ PAN WCZEŚNIEJ PRAWIDŁOWO POINFORMOWANY..
DOBRZE JEST ZWERYFIKOWAĆ W TRYBIE ZAPYTANIA O INFORMACJĘ PUBLICZNĄ JAKI PROCENT BUDŻETU GOPS PRZEZNACZA DLA PODOPIECZNYCH, A JAKI NA WŁASNE UTRZYMANIE.
.MOGĄ Z TEGO WYNIKNĄĆ PRZYCZYNY ZANIECHAŃ BRAKU OPAŁU CZY POKRYCIA KOSZTÓW INNYCH METOD OGRZEWANIA..
DLA POWYŻSZYCH DZIAŁAŃ:
W GMINNYCH BEZPŁATNYCH PORADACH PRAWNYCH ,PRZYGOTOWAĆ WNIOSEK I POWOŁAĆ PEŁNOMOCNIKA PRAWNEGO Z URZĘDU.
TA PRESJA PROCESOWA SPOWODUJE, IŻ URZĘDNIK DOWIE SIĘ ŻE MA SŁUŻYĆ SPOŁECZEŃSTWU,
A PAN ODZYSKA WŁAŚCIWY SZACUNEK I ZDROWY DYSTANS.
ŻYCZĘ ZDROWIA POZDRAWIAM I TRZYMAM KCIUKI.
HENRYK WROCŁAW

Pozostałe