Biała Podlaska: Epitafia przy kościele św. Antoniego będą zdjęte?

  • 05.06.2019, 12:45
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Epitafia przy kościele św. Antoniego będą zdjęte?
W czasie spotkania dotyczącego rozmieszczenia epitafiów znajdujących się na murze przy kościele św. Antoniego wywiązała się bardzo żywiołowa dyskusja. Członkowie rodzin osób upamiętnionych na tablicach mają wątpliwości co do proponowanych zmian w ekspozycji upamiętnień.

Kilka tygodni temu zawiązał się komitet społeczny składający się ze środowisk kombatanckich, przedstawiciela wojewódzkiego konserwatora zabytków, bialskich historyków i reprezentantów urzędu miasta. - Inicjatywa została podjęta, by dojść do konsensusu  w sprawie uporządkowania muru i tematu związanego z epitafiami na nim się znajdującymi. Mur wymaga renowacji i osuszenia, bo jak widzimy w tym momencie rozpada się – mówi gwardian br. Bogdan Augustyniak.

Dlatego realizowany jest program konserwatorski, który został zatwierdzony kilka lat temu. Przewiduje on wyprowadzenie epitafiów z nisz, w których mają znaleźć się stacje drogi krzyżowej. - Mamy sześć przestrzeni, które musimy zagospodarować. Stąd postanowiliśmy zorganizować szersze forum dyskusyjne. Zaprosiliśmy na łamach prasy i z ambony wszystkich zainteresowanych tematem, byśmy mogli usłyszeć to, co ludzie mają do powiedzenia, a także byśmy mogli przekazać to, co mamy zamiar zrobić – wyjaśnia gwardian. 

- Uważam, że tabliczki, za które płaciliśmy po 400 zł, powinny zostać i mieć takie rozmieszczenie jak teraz, gdyż upamiętniają bohaterów Podlasia, m.in. znajduje się tu epitafium mojego ojca, który zginął w Auschwitz. Kiedy przyjeżdżają do Białej Podlaskiej turyści, pokazuje się im to miejsce – zauważa Jagoda Sroka, żona zmarłego w 1998 r. znanego regionalisty i felietonisty Słowa Podlasia, Jerzego Sroki.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 23

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe