Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:04
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Biała Podlaska: Epitafia przy kościele św. Antoniego będą zdjęte?

W czasie spotkania dotyczącego rozmieszczenia epitafiów znajdujących się na murze przy kościele św. Antoniego wywiązała się bardzo żywiołowa dyskusja. Członkowie rodzin osób upamiętnionych na tablicach mają wątpliwości co do proponowanych zmian w ekspozycji upamiętnień.
Biała Podlaska: Epitafia przy kościele św. Antoniego będą zdjęte?

Kilka tygodni temu zawiązał się komitet społeczny składający się ze środowisk kombatanckich, przedstawiciela wojewódzkiego konserwatora zabytków, bialskich historyków i reprezentantów urzędu miasta. - Inicjatywa została podjęta, by dojść do konsensusu  w sprawie uporządkowania muru i tematu związanego z epitafiami na nim się znajdującymi. Mur wymaga renowacji i osuszenia, bo jak widzimy w tym momencie rozpada się – mówi gwardian br. Bogdan Augustyniak.

Dlatego realizowany jest program konserwatorski, który został zatwierdzony kilka lat temu. Przewiduje on wyprowadzenie epitafiów z nisz, w których mają znaleźć się stacje drogi krzyżowej. - Mamy sześć przestrzeni, które musimy zagospodarować. Stąd postanowiliśmy zorganizować szersze forum dyskusyjne. Zaprosiliśmy na łamach prasy i z ambony wszystkich zainteresowanych tematem, byśmy mogli usłyszeć to, co ludzie mają do powiedzenia, a także byśmy mogli przekazać to, co mamy zamiar zrobić – wyjaśnia gwardian. 

- Uważam, że tabliczki, za które płaciliśmy po 400 zł, powinny zostać i mieć takie rozmieszczenie jak teraz, gdyż upamiętniają bohaterów Podlasia, m.in. znajduje się tu epitafium mojego ojca, który zginął w Auschwitz. Kiedy przyjeżdżają do Białej Podlaskiej turyści, pokazuje się im to miejsce – zauważa Jagoda Sroka, żona zmarłego w 1998 r. znanego regionalisty i felietonisty Słowa Podlasia, Jerzego Sroki.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 23

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama