Biała Podlaska: Dowiedzieli się, jak uniknąć manipulacji

  • 08.06.2019, 08:04
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Dowiedzieli się, jak uniknąć manipulacji
Uczniowie klas trzecich gimnazjum Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu. W sali lekcyjnej przedstawiony został spektakl pt: "Kolorowa, czyli biało – czerwona" fundacji Banina z Lublina w reżyserii Bartłomieja Miernika.

Zajęcia rozpoczął reżyser Bartłomiej Miernik, który poinformował, że poprowadzi warsztat aktorski. Następnie aktor, Hubert Dyl, wszedł do klasy i przedstawił się jako nowy uczeń szkoły, który w przyszłym roku szkolnym pragnie kandydować na przewodniczącego samorządu uczniowskiego i przedstawił swój program wyborczy.  Wcielił się w rolę ucznia i próbował narzucić zebranym swój tok myślenia.

Mimo obietnic uczniowie nie zostają zapoznani z planami i zadaniami, które chce realizować Hubert. Aktor przedstawił jedynie, jak jego zdaniem powinna wyglądać Polska. Obraził członków różnych narodowości, nacji, opowiadał rasistowskie kawały, prezentował poglądy ksenofobiczne, rasistowskie i szowinistyczne. Próbował też forsować przekonanie, iż Polska jest tylko dla Polaków. Na koniec odbyło się głosowanie. Uczniowie na karteczkach oddali głos na przyszłego kandydata do samorządu.

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty. W czasie ich trwania uczniowie dowiedzieli się o zastosowanych wobec nich różnych socjotechnikach manipulacyjnych. Wspólnie z aktorami i nauczycielami siedząc w kręgu, analizowali  krok po kroku momenty, kiedy zostali zmanipulowani.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 23

 

Anna Chodyka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe